مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

اهمیت تهویه گلخانه در تابستان

سیستم گرمایش گلخانه

تهویه گلخانه در تابستان از جنبه های مختلف اهمیت دارد. تهویه مطبوع داخل گلخانه باید به گونه ای باشد که دما و رطوبت مورد نیاز برای رشد گیاهان را تأمین کند. اگر شرایط به هر دلیلی به هم بخورد، گرده افشانی گل ها و زمان رسیدن میوه های گلخانه ای مختل می گردد. برای خرید بهترین سیستم های تهویه ای برای گلخانه ها، مجموعه تهویه آران انرژی را پیشنهاد می کنیم.

تهویه گلخانه در تابستان

سیستم های تهویه مختص گلخانه

تهویه گلخانه در تابستان

اگر تاکنون با گلخانه سر و کار داشته اید حتماً به اهمیت تهویه گلخانه در تابستان آگاه هستید. در طول یک سال، دمای هوای گلخانه ها به طور طبیعی افزایش بیشتری نسبت به محیط بیرون دارد. احساس گرما در گلخانه در فصل زمستان کمتر است؛ چرا که فضای بیرون با فضای داخل گلخانه به نوعی در تعادل قرار دارد. در این حالت اگر در گلخانه حرکت کنید، گرمای هوا شما را آزار نمی دهد. این مسئله در فصل تابستان، بر عکس است.

تهویه گلخانه در تابستان

فعالیت گل ها و گیاهان به طور طبیعی، دمای محیط گلخانه را افزایش می دهد. در فصل تابستان، هوای بیرون از گلخانه نیز بسیار گرم است؛ بنابراین ضرورت تهویه گلخانه در تابستان اهمیت بیشتری نسبت به سایر فصول دارد. این مسئله زمانی پررنگ‌تر می‌شود که پرورش گیاهان و میوه‌های خوراکی نظیر گوجه فرنگی، خیار، سبزیجات خوراکی، خربزه و غیره در میان باشد.

فواید سیستم تهویه گلخانه

 1. کنترل رطوبت
 2. تثبیت دما
 3. جلوگیری از رشد باکتری ها
 4. جلوگیری از صدمه به گیاهان
 5. چرخش هوای فضای داخل و خارج
 6. جلوگیری از رشد بوته ها
 7. ساخت دی اکسید کربن ملزوم جهت فتوسنتز
 8. کمک به رشد بهینه محصولات
 9. حفظ شادابی و کیفیت محصولات

دمای بیش از حد گلخانه

افزایش بیشتر دمای هوای داخل گلخانه منجر به آسیب زدن به مرحله رشد گیاهان و گرده افشانی می گردد. دمای بالا، گرده افشانی سبزیجات و  گلخانه‌ای را ضعیف می‌کند و به میوه ‌های نابالغ آسیب می رساند. اگر تهویه گلخانه در تابستان به درستی انجام نشود ممکن است دمای روز از ۳۲ درجه سانتی گراد بیشتر شود؛ یا هنگام شب، دمای هوای داخل گلخانه از ۲۴ درجه سانتیگراد فراتر رود.

تهویه گلخانه در تابستان

راهکارهای تهویه گلخانه در تابستان

یکی از راه های مقابله با گرما و تهویه گلخانه در تابستان، تامین هوای مورد نیاز برای فضای گلخانه از طریق دریچه های هوایی است. بهتر است برای این کار، دریچه های هوایی بر روی سقف گلخانه یا دریچه های کوچک در دیواره های کناری گلخانه تعبیه شود تا بتوانند جریان هوای مطبوع را برای خنک کردن گیاهان فراهم سازند.برای تهویه گلخانه لازم است هر 2 دقیقه یکبار، جریان هوای تمیز از دریچه ها به گلخانه وارد شود. اگر تمام دریچه های سقفی و دیواری باز باشند، حرکت هوا به اندازه کافی امکان ‌پذیر می‌ شود.

یکی از راهکارهای کنترل تهویه گلخانه این است که داخل گلخانه را به دماسنج های حساس مجهز کنید تا بتوانید تغییرات دمایی را ثبت کنید. ممکن است در یک روز، افزایش دما بیشتر از ۲۷ درجه سانتیگراد شود. برای این حالت بهترین راهکار این است که در طول شب، تمام دریچه ها را باز بگذارید تا هوای لازم در اختیار گیاهان قرار گیرد.

پارامترهای تعیین کننده سیستم تهویه گلخانه

 • متراژ گلخانه
 • نوع دستگاه های مورد استفاده
 • نوع گونه های گیاهی
 • ظرفیت دستگاه های ملزوم
 • برند سازنده دستگاه ها

دریچه های هوا در گلخانه

یک نکته مهم در خصوص باز ماندن دریچه های هوا برای تهویه در گلخانه ها در تابستان وجود دارد. دقت کنید که دریچه های عبور هوا را به توری های مشبک مجهز کنید تا حیوانات وحشی  محلی نتوانند به داخل گلخانه وارد شوند. برخی از فناوری های مدرن تر، دریچه های خودکار را برای این منظور ارائه داده‌اند که به صورت اتوماتیک در فواصل زمانی، باز و بسته شوند.

تهویه گلخانه در تابستان

اگرچه تجهیزات قوی برای تهویه برای گلخانه در بازار وجود دارند اما به عنوان یک راهکار ساده و مقرون به صرفه برای تنظیم هوای داخل گلخانه در تابستان می توانید کف گلخانه را مرطوب نگه دارید. در روز سعی کنید مسیرهای رفت و آمد یا فواصل بین بخش های مختلف را با آب مرطوب کنید. به این ترتیب، تبخیر آب، میزان رطوبت هوا را افزایش می‌دهد و به گیاهان کمک می کند بتوانند با گرما مقابله کنند.

طراحی و اجرای سیستم تهویه گلخانه

اگر سیستم تهویه در گلخانه  به دقت انجام شود، جایی برای رشد آفاتی نظیر عنکبوت قرمز یا کنه ها وجود ندارد. رطوبت بالا، گرده افشانی را ساده تر می کند. اگر دمای گلخانه بسیار بالا رفت، حتماً باید از تجهیزات قوی برای تهویه گلخانه استفاده کنید. برای این کار مشاوران مجموعه آران انرژی آماده ارائه خدمات و همچنین طراحی و اجرای سیستم های تهویه مطبوع به مشتریان هستند.

آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید