مرور رده

انواع چیلر

چیلر انواع متفاوتی دارد که به دو نوع چیلر جذبی و چیلر تراکمی تقسیم بندی می شوند. در نوع تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و در نوع جذبی با استفاده از انرژی حرارتی باعث ایجاد برودت و سرما می شوند.

چیلر چیست و انواع آن

چیلر (دستگاه گردش آب خنک‌کننده) یک اصطلاح کلی برای دستگاهی است که با به گردش درآوردن مایعی مانند آب یا محیط گرمایی به عنوان مایع خنک‌کننده که دمای آن توسط سیکل مبرد تنظیم می شود، دما را کنترل می کند.

علاوه بر حفظ دمای دستگاه های مختلف صنعتی و ابزارآلات آزمایشگاهی، تجهیزات و دستگاه ها در سطح ثابت، برای تهویه مطبوع ساختمان ها و کارخانجات نیز کاربرد دارد. از آن به عنوان “چیلر” یاد می شود زیرا اغلب برای خنک کردن استفاده می شود.

چیلر چگونه کار می کند؟

یک چیلر می تواند در حین گردش آب در یک دستگاه خنک‌کننده، آب سرد را به طور مداوم تامین کند. به عنوان وسیله ای مناسب برای خنک کردن قطعات مولد گرما و تجهیزات تهویه مطبوع مانند دستگاه های پردازش لیزری و دستگاه های گرمایش فرکانس بالا در دمای ثابت بسیار استفاده می شود، مشکلات سرمایشی مختلف را حل می کند و می تواند هزینه های جاری را در عین بهبود بهره وری انرژی کاهش دهد.

در اکثر کاربردهای خنک‌کننده فرآیند، یک سیستم پمپاژ آب خنک یا محلول آب/گلیکول را از چیلر به فرآیند به گردش در می آورد. این سیال خنک حرارت را از فرآیند خارج می کند و سیال گرم به چیلر باز می گردد. آب فرآیند وسیله ای است که گرما را از فرآیند به چیلر منتقل می کند.

چیلرهای فرآیندی حاوی یک ترکیب شیمیایی به نام مبرد هستند. بسته به دمای مورد نیاز، انواع مختلفی از مبرد و کاربردها وجود دارد، اما همه آنها بر اساس اصل اولیه فشرده سازی و تغییر فاز مبرد از مایع به گاز و بازگشت به مایع کار می کنند. این فرآیند گرم کردن و خنک کردن مبرد و تبدیل آن از گاز به مایع و بازگشت دوباره، چرخه تبرید است.

چرخه تبرید با یک مخلوط مایع/گاز کم فشار که وارد اواپراتور می شود شروع می شود. در اواپراتور، گرمای حاصل از آب فرآیند یا محلول آب/گلیکول، مبرد را به جوش می‌آورد که آن را از مایع کم فشار به گاز کم فشار تبدیل می‌کند.

گاز کم فشار وارد کمپرسور می شود و در آنجا به گاز پرفشار فشرده می شود. گاز پرفشار وارد کندانسور می شود که در آن هوای محیط یا آب کندانسور حرارت را حذف می کند تا آن را به یک مایع پرفشار خنک کند.

مایع پرفشار به سمت شیر انبساط حرکت می کند، که کنترل می کند چه مقدار مایع مبرد وارد اواپراتور می شود و در نتیجه چرخه تبرید دوباره آغاز می شود.

انواع چیلر شامل چه چیزهایی میشود؟

دو نوع کندانسور در چیلرها استفاده می شود. هوا خنک و آب خنک. کندانسور هوا خنک از هوای محیط برای خنک کردن و متراکم کردن گاز مبرد داغ به مایع استفاده می کند.

می تواند در داخل چیلر قرار گیرد یا می تواند از راه دور در خارج قرار گیرد، اما در نهایت گرمای چیلر را به هوا دفع می کند. در کندانسور آب خنک، آب از برج خنک‌کننده، مبرد را خنک و متراکم می کند.

چیلر آب خنک چیست؟

چیلرهای آب خنک در کاربردهای مختلفی استفاده می شوند که در آن آب سرد یا مایع از طریق تجهیزات فرآیند به گردش در می آید.

چیلرهای آبی که معمولاً برای خنک کردن محصولات و ماشین آلات مورد استفاده قرار می گیرند، در بسیاری از کاربردهای مختلف از جمله قالب گیری تزریقی، برش ابزار و قالب، مواد غذایی و نوشیدنی، مواد شیمیایی، لیزر، ماشین ابزار، نیمه هادی ها و موارد دیگر استفاده می شوند. قیمت چیلر آب خنک را میتوانید در چیلر اینفو مطلع شوید.

چرا از چیلر استفاده کنیم؟

هیچ فرآیند صنعتی، ماشین یا موتوری 100% کارآمد نیست و گرما رایج ترین محصول جانبی این ناکارآمدی ها است. اگر این گرما حذف نشود، به مرور زمان تجمع می یابد و باعث کاهش زمان تولید، خاموش شدن تجهیزات و حتی خرابی زودهنگام تجهیزات می شود.

برای جلوگیری از این مسائل ضروری است که خنک‌کننده را در طراحی سیستم فرآیند صنعتی گنجانده شود.

استفاده از چیلر برای تامین سرمایش مزایای متعددی دارد. یک چیلر دما و فشار ثابتی را برای فرآیند صنعتی شما فراهم می کند. حذف متغیرهای دما و فشار، توسعه و بهینه‌سازی فرآیند را ساده می‌کند و محصول با بالاترین کیفیت را تضمین می‌کند.

یک چیلر به جای یک سیستم بیهوده و تک گذر، آب خنک‌کننده را به گردش در می آورد. چرخش مجدد هزینه مصرف آب را به حداقل می رساند که می تواند کمی گران‌تر ولی سازگار با محیط زیست باشد.

انواع کمپرسورهای چیلر تراکمی

کمپرسورها انواع مختلفی دارند که هر کدام مزایا و معایبی دارند. مهندسان سیستم های تهویه مطبوع می توانند بهترین گزینه را برای ساختمان شما بر اساس ویژگی های بار تعیین کنند.

  1. کمپرسور رفت و برگشتی
  2. کمپرسور سانتریفیوژ
  3. کمپرسور روتاری اسکرو
  4. کمپرسور اسکرال

در سیستم های خنک‌کننده فضای تجاری، کمپرسور معمولاً جزء با بیشترین مصرف برق است. بنابراین، داشتن یک واحد با اندازه مناسب و از نوع مناسب برای کاربرد در دسترس مهم است.

اگر در حال حاضر در بازار چیلرهای صنعتی هستید، احتمالاً متوجه شده اید که واحدهای چیلر مختلف دارای انواع کمپرسور هستند. شاید از خود بپرسید که جزئیات این کمپرسورهای مختلف چیست.
داشتن درک اولیه از مکانیسم های اصلی واحد خود نه تنها درک بهتری از واحد به شما می دهد، بلکه به تلاش های کلی تعمیر و نگهداری و عیب یابی شما کمک می کند.

کمپرسورها برای سیستم کلی چیلر بسیار مهم هستند. آنها بخار مبرد کم فشار را از اواپراتور می گیرند و آن را فشرده می کنند. گاز داغ و پرفشار حاصل به کندانسور تخلیه می شود. پس از خنک شدن در کندانسور، مبرد از طریق دستگاه انبساط ادامه داده و وارد اواپراتور می شود. در آنجا، مایع فرآیند را سرد می کند. بدون کمپرسور کار، چرخه مبرد به سادگی نمی تواند کار کند.

کمپرسورهای رفت و برگشتی

کمپرسورهای رفت و برگشتی از پیستون و سیلندر برای فشرده سازی مبرد ورودی استفاده می کنند. با حرکت پیستون به سمت پایین، مبرد به داخل سیلندر کشیده می شود. سپس پیستون به سمت بالا حرکت می کند و مبرد را فشرده می کند و آن را در پایین دست به کندانسور تخلیه می کند.
دریچه های ورودی و خروجی اطمینان حاصل می کنند که مبرد به سمت عقب جریان نمی یابد. این نوع کمپرسورها در کاربردهای کوچکتر بسیار مقرون به صرفه و کارآمد هستند. کمپرسورهای رفت و برگشتی مانند کمپرسورهای پره و اسکرال که در زیر مورد بحث قرار می‌گیرند، از یک طرح مهر و موم شده تشکیل شده‌اند.

کمپرسور اسکرال

چلیر اسکرال چیست؟‌ رایج ترین نوع کمپرسور در چیلرها، اسکرال است. این یک نیروگاه با طراحی است و می تواند بارهای بسیار بزرگتری را نسبت به سایر انواع کمپرسور تحمل کند.

همانطور که مارپیچ ها در یک الگوی انحرافی حرکت می کنند، هوای به دام افتاده در حین حرکت به سمت مرکز به فضاهای کوچکتر منتقل می شود. سیال فشرده از طریق خروجی مرکزی و به بقیه سیستم خارج می شود.

کمپرسورهای اسکرال چندگانه را می توان در یک واحد خنک‌کننده استفاده کرد، که این ویژگی برای ساخت به صورت اضافی و ارائه بارهای جزئی با کارایی بالا بسیار عالی است. با قطعات متحرک کمتر، اغلب قابل اعتمادتر و کارآمدتر از گزینه های رفت و برگشتی هستند.

چیلر اسکرو

کمپرسورهای مارپیچ دوار دارای دو روتور مارپیچی به هم پیوسته هستند که در داخل یک پوشش نصب شده اند. با چرخش روتورها، گاز از انتهای مکش محفظه به انتهای تخلیه منتقل می شود.

با حرکت گاز در طول پیچ، فضای موجود بین روتورها و محفظه به طور فزاینده ای کوچکتر می شود و فشار افزایش می یابد. کمپرسورهای اسکرو برای تغییر خروجی خنک‌کننده مفید هستند و در بزرگترین واحدهای چیلر یافت می شوند.

این طراحی می‌تواند مقدار مبرد تحویلی را محدود کند و به خوبی نیازهای متغیر برخی از فرآیندهای خنک‌کننده را برآورده کند. برای اطلاع از اخرین قیمت چیلر اسکرو از طریق صفحه مدنظر اقدام کنید.

بهره وری انرژی چیلر

چیلرها در طول فرآیند سرمایش انرژی الکتریکی زیادی مصرف می‌کنند که راندمان آن با انرژی مصرفی در مقایسه با یخچالی که تحویل می‌دهد اندازه‌گیری می‌شود. ضریب عملکرد (COP) و نسبت کارایی انرژی (EER) دو روش برای اندازه گیری کارایی انرژی هستند.

اگر سیستمی دارای COP بالایی باشد، در اوج بازدهی کار می کند. این در مورد EER نیز صدق می کند. اکثر شرکت‌ها به اشتباه نشان می‌دهند که واحدهای آنها با 100% EER یا COP کار می‌کنند، که این امکان وجود ندارد زیرا این تعداد شامل بار چیلر نمی‌شود.

مقدار بار قطعه یکپارچه (IPLV) نشانگر بهتری از کارایی یک چیلر است که استانداردی است که توسط موسسه تهویه مطبوع، گرمایش و تبرید (AHRI) ایجاد شده است. اغلب اوقات، یک چیلر کمتر از ظرفیت کار می کند، این محاسبه توسط IPLV تعیین می شود.

رتبه بندی IPLV شامل این درک است که اکثر چیلرها در بیشتر مواقع کمتر از رتبه طراحی خود کار می کنند. با تجزیه عملکرد یک چیلر در چهار بار طراحی مختلف، رتبه نهایی نمایش بهتری از عملکرد یک چیلر است.

از آنجایی که چیلر یکی از بزرگترین مصرف کنندگان برق است که شرکت های تجاری می توانند خریداری کنند، بسیار مهم است که خریداران درکی از نحوه اندازه گیری راندمان چیلر داشته باشند. یک چیلر کارآمد هزینه عملیاتی کمتری دارد که منجر به صرفه جویی قابل توجهی در شرکت می شود.

قیمت چیلر تراکمی

قیمت چیلرهای تراکمی با توجه به فاکتورهای متعددی از جمله نوع کندانسور، نوع کمپرسور، ظرفیت خنک کردن آب و نوسانات ارزی وابسته می باشد.

سیستم‌های چیلر از نظر اندازه و طراحی بسیار متنوع هستند و به‌عنوان واحدهای چیلر کوچک، مینی چیلر برای کاربردهای کوچک‌تر یا چیلرهای مرکزی بزرگ که برای تأمین سرمایش برای کل فرآیندها طراحی شده‌اند، در دسترس هستند.

خدمات انواع چیلر در آر پی آسا

در حال حاضر آر پی آسا در زمینه انواع چیلر تراکمی فعالیت دارد که میتوانید اطلاعات آنرا با کلیک برروی موارد زیر دیده و با کارشناسان مربوط ارتباط بگیرید:

1- خرید چیلر تراکمی هوا خنک

2- قیمت چیلر تراکمی آب خنک

3- قیمت چیلر صنعتی

4- آخرین قیمت مینی چیلر خانگی

5- چیلر اسکرال چیست

6- آخرین قیمت چیلر اسکرو

شما میتوانید خرید چیلر تراکمی هوا خنک را به همراه قیمت چیلر تراکمی آب خنک از طریق همکاران ما در آر پی اسا مطلع شوید.

اگر علاقه مند به جزئیات بیشتر در مورد بهترین راه حل خنک‌کننده برای برنامه خود هستید، لطفاً با کارشناسان مجموعه تهویه آر.پی.آسا در ارتباط باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع سیستم های تهویه مطبوع از طریق صفحه تماس باما با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.