دوش هوا چیست و انواع آن در اتاق تمیز

0

دوش هوا در کلین روم بسیار مهم می باشد. اتاق تمیز (clean room)باید از دستورالعمل های دقیق نظارتی برای جلوگیری از آلودگی پیروی کنند.

لباس های محافظ و دیگر ابزار های محافظتی برای جلوگیری از ورود آلاینده های خارجی به اتاق تمیز استفاده می شود، اما تنها همین کافی نیست. آلاینده ها به راحتی توسط افراد و اشیا حمل می شوند و یک ویژگی ساده از آستر یا آهک ها می تواند مسائل در برخی از محیط های تمیز را ایجاد کند.


برای مشاوره تلفنی همین الان تماس بگیرید
تماس مستقیم با کارشناسان آر پی آسا
شماره گویا: ۰۲۱۲۸۴۲۴۳۷۴


با پرکردن فرم، در اولین فرصت کارشناسان آر پی آسا با شما ارتباط گرفته و راهنمایی های لازم را انجام دهند


برای مشاوره تلفنی همین الان تماس بگیرید
تماس مستقیم با کارشناسان آر پی آسا
شماره گویا: ۰۲۱۲۸۴۲۴۳۷۴


با پرکردن فرم، در اولین فرصت کارشناسان آر پی آسا با شما ارتباط گرفته و راهنمایی های لازم را انجام دهند

بنابراین دوش هوا ، یک بخش حیاتی در حفظ نظافت اتاق های تمیز و دیگر محیط های پاک کننده است.

دوش هوا

دوش هوا چیست

دوش هوا یا ایر شاور ها، اتاقک هایی هستند که در ورودی اتاق های تمیز و یا هر اتاقی که نظافت در آن اهمیت دارد نصب می گردند تا علاوه بر کنترل ورود و خروج افراد به محیط اتاق تمیز، از ورود آلاینده های مشخص مثل ذرات گرد و غبار به محیط ایزوله جلوگیری به عمل آید.

دوش هوای اتاق تمیز محفظه ای است که در نقاط ورودی و خروجی یک اتاق تمیز یا سایر محیط های کنترل شده قرار می گیرند. با استفاده از جت های با سرعت بالا هوا و سیستم های فیلتر هوای HEPA یا ULPA، می باشد که ، آلوده گی ها از افراد و محصولات قبل از ورود به اتاق تمیز، حذف می شوند.

علاوه بر این، هوای بخار خالص ماژولار نیاز به تعمیر و نگهداری اتاق تمیز را کاهش می دهد، زیرا بار آلودگی کمتر خواهد شد. عمر فیلتر HEPA و ULPA Cleanroom شما طولانی تر خواهد شد و هزینه های کلی انرژی کاهش می یابد.

کاربرد دوش هوا

 • اتاق های عمل بیمارستان ها
 • اتاق های تمیز
 • محیط های داروسازی
 • سالن های رنگ
 • صنایع غذایی
 • صنایع هسته ای
 • صنعت خودروسازی
 • اتاق های ایزوله و …

پروسه عبور از اتاق تمیز

یک شخص از طریق ورودی عبور می کند، درب بسته می شود، و جریان های پر سرعت از فیلتر هوای HEPA بر روی شخص از نازل های متعدد و دقیق ، تحت فشار قرار می گیرد.

این هوا با سرعت بالا یک اثر ضربه ای بر روی لباس شخص ایجاد می کند که اجازه می دهد که آلاینده ها از لباس های تمیز خود حذف شوند. همانطور که چرخه به پایان می رسد، درب خروجی باز می شود و شخص از دوش هوا به اتاق تمیز خارج می شود. زمان چرخه معمولی ده ثانیه است.

کارکرد دوش هوا

اصولا دوش های هوا در ورودی های اتاق های تمیز نصب می گردند. این اتاقک ها با پمپاژ هوای فشرده از نازل های تعبیه شده به افراد حاضر در داخل محیط مورد نظر، گرد و غبار و همچنین آلودگی های ناشی از تماس با فضای خارج را می زدایند.دوش های هوا جداسازی گرد و غبار تا سه دهم میکرون را با بازده بسیار بالا انجام می دهند.

ایرلاک

نحوه انتخاب دوش هوای اتاق تمیز

 • سیستم باید مدولار باشد، به طوری که می توان از پیکربندی (و بازسازی) آسان، حمل و نقل و مونتاژ استفاده کرد.
 • پوسته دوش باید از فولاد ضد زنگ یا فولاد رنگی ساخته شود.
 • سیستم دمنده باید با سرعت بالا و حجم زیاد هوا برای اطمینان از حذف ذرات آلوده باشد.
 • سیستم تصفیه سیگنال باید از پیش فیلترها استفاده کند و به دنبال فیلترهای HEPA با ظرفیت بالا باشد.
 • نازل های دوش هوا باید به تعداد مورد نیاز و قابل تنظیم و با فاصله مساوی باشند.
 • واحد باید یک سیستم قفل درب مغناطیسی با کنترل مناسب داشته باشد.

انواع دوش هوا

دوش هوا از سالیان پیش کاربرد خود را پیدا کرده بودند. در نوع اولیه و قدیمی آن که به تولید رسید جریان هوا به صورت نامنظم به افراد داخل اتاقک برخورد می کرد تا ذرات را از البسه آن ها بزداید اما این ذرات در محیط آن معلق می ماندن به صورتی که هنگام ورود افراد، این ذرات وارد محیط اتاق تمیز می شدند.

در طراحی های جدیدتری که برای دوش های هوا صورت گرفت این ایراد مدنظر قرار گرفت و طراحان با به کار گرفتن جریان مستقیم و همچنین جریان های چند طرفه و یا ایجاد تونل این مشکل را مرتفع کردند.

خاصیت اینترلاک درب های دوش هوا

درب هایی که برای دوش های هوا به کار گرفته می شود از تکنولوژی اینتر لاک بهره می برند به این معنا که تنها یک درب آن می تواند باز باشد، تا به این طریق هنگامی که فردی داخل اتاقک می باشد، فرد دیگری نتواند وارد آن شود تا در فرآیند خللی ایجاد کند. از ایرلاک نیز به عنوان جایگزینی برای دوش هوا می توان استفاده کرد.


برای مشاوره تلفنی همین الان تماس بگیرید
تماس مستقیم با کارشناسان آر پی آسا
شماره گویا: ۰۲۱۲۸۴۲۴۳۷۴


با پرکردن فرم، در اولین فرصت کارشناسان آر پی آسا با شما ارتباط گرفته و راهنمایی های لازم را انجام دهند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.