دستگاه کندانسور چیست و انواع آن

0

چگالنده یا دستگاه کندانسور Condenser وسیله یا واحدی است که وظیفه خنک‌ سازی سیال  عامل  و عمدتاً تبدیل بخاربه مایع را بر عهده دارد.

از چگالنده درنیروگاه هابرای خنک کردن سیال عامل در فرایند تولیدبرق استفاده می‌شود.همچنین در تأسیسات پالایشگاهی  و تهویه مطبوع ساختمانی نیز از مبردهای صنعتی استفاده می‌شود.


برای مشاوره تلفنی همین الان تماس بگیرید
تماس مستقیم با کارشناسان آر پی آسا
شماره گویا: ۰۲۱۲۸۴۲۴۳۷۴


با پرکردن فرم، در اولین فرصت کارشناسان آر پی آسا با شما ارتباط گرفته و راهنمایی های لازم را انجام دهند

در سیستم های دارای انتقال حرارت، کندانسور یا چگالنده دستگاه یا واحدی است که برای تبدیل ماده ای از حالت گاز به مایع از آن استفاده می شود.

این کار معمولا به وسیله سرد کردن آن ماده انجام می شود. در این فرایند حرارت نهان ماده گرفته شده و به سیال خنک کن کندانسور گفته می شود.

دستگاه کندانسور


برای مشاوره تلفنی همین الان تماس بگیرید
تماس مستقیم با کارشناسان آر پی آسا
شماره گویا: ۰۲۱۲۸۴۲۴۳۷۴


با پرکردن فرم، در اولین فرصت کارشناسان آر پی آسا با شما ارتباط گرفته و راهنمایی های لازم را انجام دهند

دستگاه کندانسور چیست؟

در واقع کندانسورها نوعی مبدل های حرارتی هستند که در آنها حرارت بخار داغ به یک سیال دیگر مانند هوا یا آب انتقال داده شده و در اثر آن، بخار تا دمای اشباع سرد و به مایع تبدیل می گردد.

کندانسورها اندازه های گوناگونی دارند که از اندازه نسبتا کوچک قابل بلند کردن با دست تا واحدهای بسیار بزرگ صنعتی که در فرآیندهای صنعتی به کار می رود، متغیر هستند. کندانسورها در تهویه مطبوع، فرآیندهای صنعتی شیمیایی مانند تقطیر، نیروگاه های بخار و سیستم های انتقال حرارت دیگر به کار می روند.

با وجودی که در بعضی از سیستم های تبرید گاهی از آب نمک یا مبردهای انبساط مستقیم به عنوان عامل جذب حرارت یا تقطیر استفاده می شود، ولی در بیشتر موارد از هوا یا آب و یا ترکیبی از آن ها استفاده می گردد.

انواع کندانسور

کندانسورهای خنک شونده با هوا یا کندانسورهای هوایی یا ACC: در این نوع کندانسور از هوا به عنوان عامل تقطیر استفاده می شود.

کندانسورهای خنک شونده با آب یا WCC: این نوع کندانسور برای تقطیر مبرد از آب استفاده می کند.

کندانسورهای تبخیری: در این نوع کندانسور، هوا و آب تواما به عنوان عامل تبخیر مورد استفاده قرار می گیرند.در کندانسورهای خنک شونده با آب و هوا، حرارت دفع شده به وسیله بخار، موجب افزایش دمای سیال خنک کن می شود.

در کندانسورهای تبخیری با وجود افزایش دمای هوای عبوری، تقطیر مبرد بیشتر توسط تبخیر آب پاشیده شده روی کندانسور انجام می شود و وظیفه هوا دور کردن بخار آب حاصل از تبخیر و افزایش شدت تبخیر می باشد.

کندانسور هوا خنک

کندانسورهای هوا خنک به دلیل سهولت نصب و نیاز به تعمیر و نگهداری نسبتا کم در صنایع مختلف رایج هستند. آنها از سیم پیچ هایی تشکیل شده اند که مبرد از طریق آنها به گردش در می آید، در حالی که فن ها هوای محیط را روی این سیم پیچ ها می دمند و تبادل گرما و تراکم را افزایش می دهند.

کندانسور آب خنک

دستگاه کندانسور آب خنک برای سیستم های چیلر بزرگتر، که در آن دسترسی مداوم به آب در دسترس است، کارآمد و ایده آل هستند.

کویل های کندانسور در یک مخزن آب غوطه ور می شوند و آب از طریق این سیم پیچ ها به گردش در می آید که گرمای بخار مبرد را جذب کرده و آن را دور می کند.

کندانسور آب خنک

کندانسورهای تبخیری

دستگاه کندانسور تبخیری برای محیط های با دمای بالا مناسب هستند زیرا ترکیب آب و هوا خنک کننده به طور قابل توجهی قابلیت دفع حرارت آنها را افزایش می دهد.

کویل های کندانسور با آب پاشیده می شوند و با تبخیر آب، کویل ها را خنک می کند و در نتیجه بخار مبرد را متراکم می کند.

عوامل موثر بر عملکرد کندانسور چیلر

عوامل متعددی بر عملکرد دستگاه کندانسور چیلر تأثیر می گذارد، از جمله:

شرایط محیطی

دمای محیط، رطوبت و جریان هوا مستقیماً بر راندمان کندانسورهای هوا خنک تأثیر می گذارد. دماهای بالاتر و جریان هوای کمتر می تواند ظرفیت خنک کننده را کاهش داده و مصرف انرژی را افزایش دهد.

نگهداری و تمیز کردن

نگهداری و تمیز کردن منظم برای عاری بودن کویل های کندانسور از آلودگی، زباله و پوسته پوسته شدن ضروری است. کویل های کثیف می توانند مانع انتقال حرارت و کاهش راندمان چیلر شوند.

اندازه و انتخاب مناسب

انتخاب نوع و اندازه مناسب کندانسور بر اساس ظرفیت و کاربرد چیلر برای اطمینان از عملکرد بهینه و بهره وری انرژی بسیار مهم است.

چیلر تراکمی آر.پی.آسا

چیلر آر.پی.آسا

در چیلرهای مجموعه تهویه آر.پی.آسا، ما طیف گسترده ای از چیلرها را ارائه می دهیم که برای ارائه عملکرد بهینه و بهره وری انرژی طراحی شده اند.

محصولات ما تحت بررسی های دقیق کیفیت قرار می گیرند و از نظر دوام و قابلیت اطمینان آزمایش می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.


برای مشاوره تلفنی همین الان تماس بگیرید
تماس مستقیم با کارشناسان آر پی آسا
شماره گویا: ۰۲۱۲۸۴۲۴۳۷۴


با پرکردن فرم، در اولین فرصت کارشناسان آر پی آسا با شما ارتباط گرفته و راهنمایی های لازم را انجام دهند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.