مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

آخرین قیمت برج خنک کننده کولینگ تاور

برج خنک کننده یا کولینگ تاور

برج خنک کننده که وظیفه تعادل حرارتی بین هوا و آب را برعهده دارند در مراکز متعددی مورد استفاده قرار می گیرند. این برج های خنک کننده یا کولینگ تاور (cooling tower) از جنس های متفاوتی طراحی و تولید می شوند و همچنین در پالایشگاه های هسته ای به شکل غول پیکری ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند. این برج ها در انواع مختلفی موجود هستند که هر کدام کارایی خاصی دارند. حال در این مقاله به شرح و قیمت برج خنک کننده می پردازیم.

قیمت برج خنک کننده | کولینگ تاور

برج خنک کننده چیست

برج خنک کننده (cooling tower) یک دستگاه دفع حرارتی می باشد. این برج با تماس برقرار نمودن بین هوا و آب باعث می شود آب گرم خنک شود و یک نوع مبدل حرارتی می باشد. به همین منظور عموما از برج های خنک کننده برای دفع گرما در تهویه مطبوع، سیستم های تبرید، و فرآیند های صنعتی استفاده می شود. قیمت برج خنک کننده با توجه به پارامترهایی مشخص می گردد که در ادامه ذکر خواهد شد.

کاربری برج خنک کننده

 • پالایشگاه ها
 • نیروگاه ها
 • کارخانجات
 • مراکز تجاری
 • برج ها و مجتمع های مسکونی
 • واحد های اداری و …

قیمت برج خنک کننده | کولینگ تاور

سیستم خنک کننده آب

در برج های خنک کننده میزان مصرف آب در حدود ۵% می باشد که در برابر سیستم های خنک کننده آب از مصرف آّب کمی برخوردار می باشد. این سیستم ها به عنوان کم هزینه ترین سیستم های خنک کننده شناخته می شوند. از طرفی آب گرم شده در این برج خنک کننده به میزان بسیار کمی هدر می رود. برج های خنک کننده معمولا آب را تا ۲ الی ۳ درجه ی سانتیگراد نسبت به دمای مرطوب محیط، خنک می کنند. این دمای رطوبت محیط بسته به میزان رطوبت هوا، کمتر از دمای خشک محیط می باشد.

قیمت برج خنک کننده | کولینگ تاور

وظیفه برج های خنک کننده

وظیفه برج های خنک کننده جذب گرما و دفع آن به بیرون است. زمانی که این برج ها می خواهند دمای گرم را دفع کنند ابتدا آن را تبخیر نموده سپس عمل دفع را انجام می دهند. از آن جایی که آب وارد شده به کولینگ تاور به تدریج تبخیر شده و غلظت مواد معدنی آن افزایش می یابد، باید برای وارد کردن آب جبرانی به کولینگ تاور یک دستگاه تصفیه سختی آب بر روی این برج نصب گردد تا باعث جلوگیری از کاهش عملکرد برج های خنک کننده شود. به همین منظور خریداران این سری از برج های خنک کننده معمولا به همراه برج یک دستگاه سختی گیر نیز خریداری می کنند.

تاریخچه برج خنک کننده

کاربرد برج های خنک کننده به قرن نوزدهم باز می گردد. زمانی که از موتور بخار استفاده می شده، برای این که بتوانند حرارت ایجاد شده را تبخیر و دفع نمایند کولینگ تاور ایجاد نمودند. ماشین های صنعتی اصولا در حین کار حرارت بسیار زیادی تولید می کنند و برای این که در عملکرد آنها اختلالی پیش بیاید باید دمای ایجاد شده در محیط ماشین های صنعتی کاهش یابد. کولینگ تاور وظیفه ی کاهش دما در محیط این ماشین های صنعتی را بر عهده دارد. قیمت برج خنک کننده در طول زمان با توجه به تکامل تجهیزات و کارایی دستگاه رشد داشته است.

ابعاد کولینگ تاور

کولینگ تاو رها در ابعاد و اندازه های مختلفی وجود دارد که مدل های کوچک آن ها را در پشت بام ساختمان های مسکونی نیز استفاده می نمایند. برخی دیگر از این برج های خنک کننده که غول پیکر می باشند و ارتفاعشان حدودا به دویست متر میرسد، دارای قطری معادل یکصد متر هستند. از این سری کولینگ تاورها معمولا در نیروگاه ها استفاده می شود. ابعاد مختلف بر قیمت برج خنک کننده تاثیرگذار است.

قیمت برج خنک کننده | کولینگ تاور

انواع برج خنک کننده چیلر

 1. برج خنک کننده مدار باز
 2. برج خنک کننده مدار بسته
 3. برج خنک کننده هیبریدی

برج خنک کننده مدار باز

در این مدل از برج های خنک کننده آب توسط پمپ هایی به بالای برج منتقل می شود و پس از آن توسط  نازلهایی این آب به سطح خنک کننده پاشیده می شود. هوایی که از پایین وارد برج خنک کننده می شود توسط فن و الکتروموتورهای موجود در بالای برج مکیده شده و از بین سطوح خنک کننده عبور می کند. به این ترتین آب و هوا به یکدیگر تماس گرفته و قسمتی از آب تبخیر می شود. با تبخیر شدن آب، گرمای آن از طریق جریان آب، به داخل برج خنک کننده هدایت می شود و سپس دفع می گردد. از این برج ها معمولا در محیط هایی که رطوبت هوا کم است و یا به اصطلاح هوای خشکی دارد استفاده می شود. یک ایراد عمده در این سری از برج های خنک کننده وجود دارد که آب را بیش از حد تبخیر می کنند.

قیمت برج خنک کننده کولینگ تاور

برج خنک کننده مدار بسته

در این مدل کولینگ تاورها بین آب و هوا تماس مستقیمی صورت نمی پذیرد. زیرا اب که باید در این برج خنک شود توسط یک کویل حرکت می کند، و هوا نیز از طریق الکتروموتور به بالا مکیده می شود. این هوای مکیده شده در جریان حرکتی خود با کویل ها برخورد نموده و حرارت آن را جذب می نماید و این حرارت را به محیط اطراف منتقل می کند. از این سری برج های خنک کننده معمولا در محیط هایی که هوای سردی دارند استفاده می شود.

برج خنک کننده هیبریدی

برج خنک کننده هیبریدی ترکیبی از برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته است. به گونه ای که در این برج های خنک کننده آب از داخل کویل حرکت می کند و سپس بر روی این کویل ها توسط نازل ها آب پاشیده شده و موجب خنک شدن آب می شود. گرمای تبخیر شده نیز به این طریق از کولینگ تاور تخلیه می شود. این نوع کولینگ تاور نسبت به دو برج دیگر مصرف آب کمتری دارد. زمانی که هوا سرد میشود این برج به صورت خشک کار می کند و زمانی که با هوای گرم مواجه می شود با پاشیدن آب بر روی کویل موجب سرد شدن آّب و ایجاد سیال خنک می گردد. به این طریق سیستم سرمایشی خود را فعال می نماید.

قیمت برج خنک کننده | کولینگ تاور

اشکال مختلف برج خنک کننده

 1. مستطیلی
 2. مکعبی
 3. مدور

برج خنک کننده مستطیلی

نوعی از این برج ها به شکل مستطیلی بوده که ارتفاع تقریبا چهل متر دارند و طول آنها هشتاد متر می باشد. معمولا از این سری برج های خنک کننده در نیروگاه های هسته ای استفاده می شود. البته برخی واحد های شیمیایی و صنعتی نیز از این برج ها استفاده می نمایند. در کنار این برج های غول پیکر، دسته ای از برج های خنک کننده نیز وجود دارد که در واحد های صنعتی و مسکونی جهت تهویه هوا استفاده می شود. جهت اطلاع از قیمت برج خنک کننده مستطیلی با کارشناسان ما در ارتباط باید.

قطعات برج خنک کننده

 • بدنه
 • تشتک
 • تنوره فن
 • الکتروموتور
 • پکینگ

شرح قطعات

کولینگ تاور دارای یک بدنه می باشد که برای حرکت هوا و تماس آن با آب مورد استفاده قرار می گیرد. تشتکی که در کولینگ تاور  وظیفه ی جمع آوری آب سرد را بر عهده دارد. در قسمت تنوره فن، فن قرار دارد و باعث می شود هوا به داخل بدنه برج مکیده شود. هر کدام از این قسمت ها از اجزای مختلفی ساخته شده اند.

قیمت برج خنک کننده | کولینگ تاور

جنس انواع کولینگ تاور

 • فایبرگلاس
 • گالوانیزه
 • بتن
 • چوب
 • پلاستیک

شرح جنس انواع کولینگ تاور

کولینگ تاور از نظر جنس و شکل در انواع مختلفی تولید می شود از جمله این برج های خنک کننده: برج خنک کننده فایبرگلاس ، طرح مکعبی، برج خنک کننده گرد، برج خنک کننده مارلی(مدور)، برج خنک کننده مارلی( ذوزنقه ای)، برج خنک کننده مدل سانتریفیوژی، برج خنک کننده مدل مارلی( مکعبی)، و برج خنک کننده کانتر فلو فلزی می باشد. جنس بدنه بر قیمت برج خنک کننده تاثیرگذار می باشد.

قیمت برج خنک کننده کولینگ تاور

برج خنک کننده فایبرگلاس

برج های خنک کننده فایبرگلاس به دلیل سبک بودن، مقاومت بالا در برابر نور خورشید، سرعت تولید فایبرگلاس و همچنین مقاوم در برابر مواد شیمیایی، بیشتر مورد توجه قرار گرفته و در ابعاد مختلفی تولید و در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته اند. قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس با توجه به راندمان کاری بالای این دستگاه و همچنین شکل زیبای ظاهری بسیار بهینه می باشد.

فن برج خنک کننده چیست

فن بهترین تجهیزات برای تسهیل انتقال حرارت در برج های خنک کننده و تأمین آب سرد برای صنایع می باشند. فن ها مانند یک مبدل حرارتی عمل می کنند. علاوه بر نصب در کولینگ تاور، فن ها برای ساخت انواع چیلر و هواسازهای صنعتی و آپارتمانی نیز کاربرد دارند.

قیمت برج خنک کننده کولینگ تاور

انواع فن برج خنک کننده

 1. فن سانتریفیوژ
 2. فن محوری

فن های موجود در برج های خنک کننده از لحاظ فرم هندسی و نحوه ی عملکرد

 • فن ضربی برج خنک کننده: این فن ها دارای قطری برابر ۵/۰ تا ۲/۱ متر هستند. این فن ها از ورقه ی فولادی ساخته شده اند و توسط قالب پرس تولید می شوند. این نوع فن کولینگ ها از نظر قیمتی مناسب تر هستند. این فن ها اگر قطری بیش از ۱ متر داشته باشند موجب لرزش می شود. به همین دلیل محدودیت ابعادی دارند.
 • فن پروفیل ایرفویل کولینگ تاور: این فن ها همانطور که نامشان مشخص است دارای پروفیل ایرفویل می باشند. جنس این نوع از فن ها عموما از پروفیل آلومینیوم می باشد و با روش اکسترود و پولترو تولید می گردد. دلیل این که آلومینیوم در این فن ها استفاده می شود به دلیل وزن کم، مقاومت بالا در مقابل خوردگی و… می باشد. قطر این سری از فن ها ۸/۰ متر تا ۳ متر است. این فن ها نسبت به فن های کامپوزیتی( نوع سوم فن محوری) از قیمت کمتری برخوردارند ولی معایب خاص خود را دارند.
 • فن پروفیل ایرفویل با فرم پروفیل متغیر: این فن ها فن کامپوزیت برج خنک کننده هستند. نسبت به فن های قبلی جدید تر هستند. مهمترین مزیت فن فایبرگلاس پروفیل ایرفویل، مصرف کم انرژِ می باشد و وزن کمی نیز دارند. این فن ها بازدهی زیادی دارند و صدای کمتری از خود تولید می کنند.

قیمت برج خنک کننده کولینگ تاور

فن در برج خنک کننده

فن ها یکی از قطعات اصلی نصب شده در سیستم های تهویه مطبوع و خنک سازی آب یا هوا محسوب می شوند. یکی از متداول ترین تجهیزات صنعتی که از فن ها برای خنک سازی و انتقال حرارت استفاده می شود، برج های خنک کننده است. یک برج خنک کننده یکی از تجهیزات پرکاربرد در صنایع تولیدی و پالایشگاهی است که وظیفه خنک سازی آب و تامین نیاز آب خنک مصرفی در تمام قسمت ها را بر عهده دارد.

نحوه عملکرد فن در برج خنک کننده

اساس عملکرد فن ها در برج های خنک کننده همانند یک مبدل حرارتی است؛ به این طریق که چرخش پره های فن، زمینه را برای انتقال حرارت میان هوا و قطره های آب در برج های خنک کننده فراهم می سازد. با نگاه ساده بر ساختار یک برج خنک کننده به راحتی می توان متوجه شد که فن های نصب شده برای خنک سازی و انتقال حرارت، در بالاترین قسمت برج خنک کننده قرار گرفته اند. فن  نصب شده در برج خنک کننده به گردش جریان هوا در داخل برج کمک می کند؛ به این ترتیب، انتقال حرارت میان آب و هوا با بالاترین کیفیت انجام خواهد شد.

قیمت برج خنک کننده کولینگ تاور

مزیت فن ها در برج خنک کننده

 1. تسهیل فرایند انتقال حرارت میان آب و هوا
 2. زمینه تأمین حجم زیادی از آب خنک

اهمیت آب سرد در صنایع

بسیاری از صنایع شیمیایی و پالایشگاهی برای انجام فرآیندهای خود به آب سرد نیاز دارند؛ بنابراین در هر لحظه، تامین آب سرد، یک ضرورت برای صنایع محسوب می‌شود. به این ترتیب، تجهیزات فن در بالای برج خنک کننده به راحتی می‌توانند زمینه را برای تأمین حجم زیادی از آب خنک فراهم کنند. چرخش فن ها با سرعت مشخص درون برج انجام می گیرد.

قیمت برج خنک کننده کولینگ تاور

مزایای دیگری که برای برج خنک کننده

 • دسترسی به سیستم کنترل ساده و آسان
 • هزینه های نسبتاً پایین در مقایسه با استانداردها
 • تامین تجهیزات یکپارچه و ساده برای خنک سازی
 • راندمان عملکردی بالا

سایر کاربردهای فن ها

 • چیلرها
 • هواسازهای صنعتی
 • هواساز هایژنیک
 • پکیج یونیت
 • مینی چیلر
 • و غیره…

پکینگ یا مدیا

در برج های خنک کننده برای افزایش تبادل حرارتی میان جریان آب و هوایی از پکینگ ها استفاده می شود. پکینگ ها سرعت جریان آب را کاهش داده و در جریان خنک کنندگی آب نقش به سزایی دارند.

قیمت برج خنک کننده | کولینگ تاور

انواع پکینگ

 1. غشایی
 2. اسپلش

حوضچه یا باسین

این حوضچه ها در قسمت زیرین برج خنک کننده قرار می گیرند و آب خنک شده را در خود جمع می کنند سپس به سمت سیستم های سرد سازی آب های جمع شده را هدایت می کنند.

قطره گیرها

قطره گیر ها تیغه هایی هستند که باعث جلوگیری از پخش شدن آب در محیط بیرون از برج خنک کننده می شوند. المان های قطره گیر وظیفه دارند آب های مکش شده توسط نیروی محرکه را مهار نموده و به چرخه ی خنک کاری باز گردانند.

سطوح خنک کننده

در برج های خنک کننده مهمترین جزء سطح خنک کنندگی می باشد. هر چه قدر سطح خنک کنندگی بیشتر باشد حرارت منتقل شده نیز بیشتر می شود. از آنجایی که برج های خنک کننده فضای محدودی دارند، این سطوح خنک کننده باید در حجم پایین استفاده شوند. این سطح ها با واحد m2/ m3 می باشد. متداول ترین مدلهای سطوح برج خنک کننده از نوع لانه زنبوری هستند و جنسشان پی وی سی می باشد.

قیمت برج خنک کننده | کولینگ تاور

جنس سطح تبادل حرارتی

 1. پوشال
 2. سفال
 3. چوب
 4. بلوک های بتنی

سیستم توزیع آب

 1. رایزرها
 2. اتصالات
 3. ساچورت ها
 4. لوله کشی ها
 5. آب پخش کن ها

لوور برج خنک کننده

در قسمت مکش هوای برج خنک کننده لوور نصب می شود. این لوور وظیفه ی همگن سازی هوای ورودی را دارد و باید مراقب باشد آب از تشتک به بیرون نپاشد. معمولا جنس لوورها از پلی اتیلن با پی وی سی است.

انواع لوور

 1. تیغه ای
 2. لانه زنبوری

الکتروموتور برج خنک کننده

برج های خنک کننده دارای الکتروموتور هایی هستند که وظیفه ی به حرکت درآوردن فن ها با این الکتروموتور های می باشد و اصولا سه فاز هستند.این الکتروموتورها تاثیر مستقیم در قیمت برج خنک کننده دارند.

قیمت برج خنک کننده | کولینگ تاور

اساس کار و محل نصب  برج های خنک کننده

اکثر برج های خنک کننده دارای وظیفه ای از قبیل تماس جریان آب و هوا با یکدیگر و در نتیجه ایجاد تبادلی میان این دو می باشد.در برج های خنک کننده آب گرم توسط لوله های به بالای برج فرستاده می شود و در آنجا به صورت طبیعی به پایین برج برمی گردد. در طول این مسیر برج خنک کننده بسته به نوع خود جریان هوای سرد تولید می کند. سپس با تبخیر نمود حرارت، آن را به بیرون از برج می فرستد. قیمت برج خنک کننده بسته به مدل و اساس کار آن متفاوت می باشد.

محل نصب

برج خنک کننده باید در محلی نصب شود که هیچ گونه مانعی در مقابل ورود جریان هوا به داخل برج وجود نداشته باشد. اگر لازم است که چند برج خنک کننده در کنار یکدیگر نصب شوند باید به گونه ای نصب گردند که هوای گرم خروجی از این برج ها وارد سیستم برج های کناری خود نشوند. زیرا این عمل موجب می شود عملکرد برج خنک کننده کاهش یافته و حتی کارایی خود را نیز از دست بدهد.

سعی کنید برج خنک کننده را در محلی با هوای آزاد نصب نمایید تا بازده ی مناسب تری برای شما داشته باشد. مثلا برای نصب برج خنک کننده برای ساختمان بهترین محل نصب بر روی پشت بام می باشد. زیرا هوای آزاد به قدر کافی وارد برج خنک کننده شده و  عملکرد این برج ها را بالاتر میبرد.

قیمت برج خنک کننده | کولینگ تاور

مشکلات برج خنک کننده

 • رشد جلبک ها
 • رشد باکتری های بیولوژیکی درون برج
 • خوردگی قطعات داخل برج
 • تشکیل رسوب در درون برج

برج های خنک کننده از نظر عملکردی

 1. مکانیکی
 2. طبیعی

برج خنک کننده مکانیکی

این نوع برج ها همان برج های خنک کننده فن دار هستند. در این سری از برج های خنک کننده تا زمانی که فن روشن باشد جریان هوا بین محیط بیرونی و داخلی برج در تبادل است. اما این برج ها به دلیل داشتن فن صدای بسیار زیادی داشته و در حین کار لرزش نیز ایجاد می کنند.

قیمت برج خنک کننده | کولینگ تاور

برج خنک کننده طبیعی

این نوع خنک کننده ها که به برج خنک کننده بدون فن شهرت دارند، نصب به برج های خنک کننده دارای صدای کمتری بوده و مصرف انرژی آن نیز کم می باشد. در این برج ها جریان هوا به صورت طبیعی بین برج و محیط بیرونی آن جابجا می گردد.

برج خنک کننده از نظر مکانیسم انتقال حرارت

 1. تبخیری
 2. خشک
 3. خشک و مرطوب

قیمت برج خنک کننده | کولینگ تاور

کولینگ تاور تبخیری

این برج خنک کننده آب گرم را از قسمت بالای برج توسط پکینگ ها برخورد داده و با جریان هوای محیط برخورد می کند. این جریان هوا به صورت طبیعی وارد برج می شود و باعث خنک شدن آب در پایین برج می گردد. این سری از برج های خنک کننده یک عیب دارند که آب را زیاد تبخیر می کنند و سیستم به اطراف برج، آب سرد می پاشد.

کولینگ تاور خشک

این برج ها معمولا در مناطقی استفاده می شوند که هوای سرد و خشکی دارند. آب در این مناطق به شدت سریع تبخیر می شود پس باید برج خنک کننده با هوای سرد در تماس باشد و در همین حین آب را خنک نماید. این برج ها دمای محیط اطراف را به شدت افزایش می دهند.

قیمت برج خنک کننده | کولینگ تاور

ظرفیت(تن تبرید) قیمت ظرفیت(تن تبرید) قیمت ظرفیت(تن تبرید) قیمت
۶۰۰ استعلام شود ۸۰ استعلام شود ۵ استعلام شود
۷۰۰ استعلام شود ۲۰۰ استعلام شود ۱۰ استعلام شود
۸۰۰ استعلام شود ۲۵۰ استعلام شود ۲۰ استعلام شود
۹۰۰ استعلام شود ۳۰۰ استعلام شود ۳۰ استعلام شود
۱۰۰۰ استعلام شود ۴۰۰ استعلام شود ۴۰ استعلام شود
۱۲۰۰ استعلام شود ۵۰۰ استعلام شود ۵۰ استعلام شود

قیمت برج خنک کننده

قیمت برج خنک کننده با توجه به نوع آن، جنس بدنه و ظرفیتش مشخص می گردد.مشتریان گرامی می توانند جهت خرید انواع برج های خنک کننده و همچنین اطلاع از بروزترین قیمت برج خنک کننده با کارشناسان مجموعه آران انرژی در ارتباط باشند.

آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید