مشاوره و ساخت اتاق تمیز در ایران

8

نخستین اتاق تمیز یا کلین روم (clean room) در بیمارستان در گذشته ساخته شد که به عنوان اتاق عمل مورد استفاده قرار می گرفتند. هدف از ساخت اتاق تمیز صرفا از بین بردن میکروب ها و باکتری ها بوده است ، اما امروزه از کلین روم برای ساخت وسایل حساس استفاده می شود که این سبب شده است تا ساخت اتاق تمیز های امروزی تفاوت هایی با اتاق تمیزهای گذشته داشته باشد.

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

اتاق تمیز چیست

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

اتاق تمیز عبارت است از مکانی بسیار تمیز و مناسب که از نظر قطر ذرات معلق در هوا ، گرد و غبار در حد میکرون و زیر میکرون ،درصد رطوبت ، دما و فشار ، تحت کنترل باشد و به طور دقیق تر طبق استاندارد ISO14644-1.

کلین روم ، اتاقی است که تراکم عددی ذرات هوا در آن قابل کنترل باشد و به نحوی ساخته شود که تعداد ذرات معلق در فضا از حد مجازی بیشتر نشود و پارامترهای مرتبط دیگر از جمله دما ، رطوبت و فشار نیز تحت کنترل قرار گیرد.

اتاق تمیز در ایران

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

اتاق های تمیز در ایران، یک تحول نوین برای فراهم کردن محیط سترون و استریلیزه برای مراکز خدمات درمانی و بیمارستانی می باشد. قیمت راه اندازی کلین روم در ایران با توجه به نوع صنعت و کاربری ، ابعاد اتاق و ابزار دقیق و همچنین سیستم های تهویه مطبوع، تعیین می گردد.

[highlight-red bcolor=”blue” align=”justify” ]کلین روم در ایران به ویژه برای بیمارستان‌ها و مراکز خدمات درمانی، آزمایشگاه های علمی – تحقیقاتی و مراکز تشخیص طبی و همچنین، مراکز مطالعاتی که به بررسی ها و آزمایش‌های علمی اختصاص دارد، گزینه های بسیار کاربردی هستند. با نصب اتاق تمیز ، یک محیط استریلیزه و بدون میکروب و ذرات آلاینده فراهم خواهد شد.[/highlight-red]

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

مزایای اتاق های تمیز

 • یک محیط استریل بدون ذرات گرد و غبار، ذرات آلاینده، باکتری یا مواد بیماری زا
 • ارائه یک تکنولوژی پیشرفته و فناوری نوین در سیستم های تهویه مطبوع
 • مدیریت بهتر هزینه ها برای خرید و نصب سیستم تهویه مطبوع
 • استفاده از تجهیزات ابزار دقیق برای کنترل دما، حرارت و رطوبت برای کلین روم

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

انواع اتاق تمیز

 1. ایستا
 2. پویا

شرح اتاق های تمیز

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

اتاق های تمیز ایستا به اتاق تمیزی گفته می شود که در آن کلیه فرایندهای تولیدی و آزمایشگاهی توسط سیستم ها و دستگاه های موجود در آن اتاق تمیز انجام می شودو عامل انسانی در آن دخالت ندارد ولی در اتاق های تمیز پویا تمامی سیستم ها و دستگاه ها نصب شده اند و پرسنل در اتاق تمیز هم فعالیت دارند و فعالیت های تولیدی و آزمایشگاهی با حضور افراد انجام می شوند.

نمونه های کاربری کلین روم

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

 1. الکترونیک:صفحات تصویر تخت و لوله های آندوسکوپی ، رایانه ها
 2. نیمه رسانا: برخی مدارهای تجمع که در کنترل و حافظه رایانه به کار می رود.
 3. میکرومکانیک: ژیروسکوپ ها ، یاتاقان های ظریف
 4. اپتیک: لنزها ، فیلم فوتوگرافی ، تجهیزات لیزر
 5. بیوتکنولوژی: آنتی بیوتیک ، مهندسی ژنتیک
 6. داروسازی ها : مواد دارویی سترون ، محلول های سترون
 7. تجهیزات پزشکی: سوپاپ قلب ، سامانه های مجرای قلبی
 8. صنایع غذایی: تولید نوشیدنی و غذا

تفاوت ساخت کلین روم های امروزی با گذشته

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

اصلی ترین تفاوت عمده ی در ساخت اتاق تمیز های امروزی با گذشته در این می باشد که اتاق تمیزهای گذشته فاقد سیستم تهویه فشار مثبت و فیلترهای هوا بوده اند. حتی تا چندین نسل اول ، اتاق تمیزها از تهویه معمولی برای کاهش عفونت استفاده نمی کردند.بعدها فلورانس نایتینگل استفاده از تهویه معمولی به منظور کاهش عفونت در اتاق تمیز را آغاز کرد.

ساخت اتاق تمیز

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

برای ساخت اتاق تمیز باید کانال هایی را برای تهویه هوا در نظر گرفت و همچنین سیستم نورپردازی خاصی برای اتاق تمیز طراحی شود تا از ورود آلودگی ها به فضای کلین روم جلوگیری شود. علاوه بر این در صورت نیاز به آب در کلین روم و یا خروجی فاضلاب باید به گونه ای در نظر گرفت که حداقل آلودگی را وارد فضای اتاق تمیز کنند.

[highlight-red bcolor=”green” align=”justify” ]در واقع برای اینکه سیستم های تهویه و نورپردازی و … با هم هماهنگ باشند و کار کردن آن ها با هم دچار اختلال نشود ، باید نقشه ای جامع از اتاق های تمیز تهیه شود به گونه ای که تمامی این سیستم ها در آن جای داده شوند.[/highlight-red]

در واقع دلیل نیاز به نقشه هم باید در زمان ساخت کلین روم استفاده شود و هم  در زمان بهره برداری از آن.اهمیت این نقشه ها برای زمانی است که در صورت بروز مشکل در هر کدام از سیستم های اتاق تمیز بتوان آن را به راحتی تعمیر کرد.

تقسیم بندی نقشه کلین روم

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

 1. نقشه های تاسیسات مکانیکی کلین روم
 2. نقشه های تاسیسات الکتریکی کلین روم
 3. نقشه نمای کلین روم
 4. نقشه پلان کلین روم

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

انواع کلین روم

 1. کلین روم با دیوارهای سخت و غیر انعطاف پذیر
 2. کلین روم با دیواره های نرم و انعطاف پذیر

کلین روم با دیوارهای سخت و غیر انعطاف پذیر

این تجهیزات از  پنل های ثابت، با دوام با استحکام بالا ساخته می شوند. کلین روم با دیواره های سخت، مطابق با استاندارد ایزو، در کلاس ۵ و ۶  قرار می گیرند. جریان هوای مثبت به داخل تجهیزات اتاق تمیز کشیده می شود؛ هوای آلوده از طریق اگزاست فن ها به بیرون هدایت می‌شود. به طور کلی، استاندارد ایزو کلاس ۵ تا ۸ برای تجهیزات اتاق تمیز با دیواره سخت معرفی می گردد.

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

کاربرد کلین روم با دیوارهای سخت

 1. آزمایشگاه های تحقیقاتی
 2. محوطه ‌های قرنطینه
 3. آزمایش های زیست محیطی
 4. صنایع حساس الکترونیکی
 5. تجهیزات پزشکی و موارد مشابه

کلین روم با دیواره های نرم و انعطاف پذیر

بر خلاف مدل قبلی اتاق تمیز که دیواره های سخت و غیرقابل انعطاف داشت، این نوع کلین روم، پنل ها و دیواره های انعطاف پذیر دارد. برای ساخت این پنل های نرم و انعطاف پذیر از پلیمرهای pvc استفاده می شود. سطح آلودگی در داخل این تجهیزات نسبتاً پایین است. در تمام مقیاس می توان از این تجهیزات استفاده کرد. تجهیزات کلین روم با دیواره های انعطاف پذیر و مطابق با استاندارد های ایزو در کلاس ۷ یا ۸ تولید می شوند.

ساخت اتاق تمیز

کاربرد کلین روم با دیواره های نرم

 1. آزمایشگاه های ساخت و ساز مهندسی
 2. صنایع غذایی
 3. صنایع پلاستیک ها
 4. تولید رنگ
 5. صنعت هوافضا و موارد مشابه

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

مصالح مورد استفاده در کلین روم

 • مواد و مصالح ساختمانی مورد استفاده
 • سیستم های فنی و تاسیساتی مورد استفاده جهت ارتقاء سطح کیفی اتاق

مولفه های اصلی ساختاری کلین روم

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

 1. ساندویچ پنل سقفی کلین روم
 2. ساندویچ پنل دیواری کلین روم
 3. اگزاست فن
 4. درب اتاق تمیز هم باد
 5. درب اتاق تمیز غیر هم باد
 6. پس باکس
 7. پنجره کلین روم

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

دوش هوا

دوش هوا یا ایرشاور (air shower) اتاق کوچکی است که پیش از اتاق تمیز و در محل درب ورودی قرار می گیرد و کارکنان برای ورود و خروج از اتاق تمیز باید از آن بگذرند.هدف از دوش هوا پاک سازی اتاق تمیز و پیشگیری از ورود آلودگی به آن است.

[highlight-red bcolor=”#c600c7″ align=”justify” ]دوش هوا از طریق حفره هایی که در سقف و دیواره ی خود دارد هوا را با فشار به داخل خود منتقل می کند تا تمامی گرد و غبار و خاک ، ذرات بدن ، مواد خطرناک سمی و … که ممکن است بر روی بدن یا لباس شخص باشند پاک شود و ورود آلودگی به داخل اتاق تمیز به حداقل برسد و همچنین در هنگام خروج نیز هر گونه ذرات خطرناک یا تشعشع که ممکن است از طریق لباس و تجهیزات کارکنان به بیرون راه پیدا کند حذف شود.[/highlight-red]

موارد استفاده از دوش هوا

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

 • اتاق های عمل بیمارستان ها
 • مناطق ایزوله
 • اتاق های تمیز
 • صنایع خودروسازی
 • سایت های کامپیوتری
 • اتاق های سرور و مراکز مخابراتی
 • داروسازی
 • اتاق رنگ
 • سالن های رنگ
 • صنایع غذایی
 • مراکز بهداشتی و آزمایشگاه ها

مزایای دوش هوا

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

 1. جداسازی هوای گرم داخل ساختمان ها از هوای سرد خارج و در نتیجه کاهش هزینه تولید گرمایش
 2. جلوگیری از ورود حشرات و میکرو ارگانیسم ها به داخل و در نتیجه تامین فضای بهداشتی
 3. جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و دود گازهای آلاینده به داخل

ساخت اتاق تمیز

پوشش کارکنان در کلین روم

پوشش کارکنان در کلین روم تابع استاندارد هایی است و نباید از هر نوع لباس و وسایلی برای کار در کلین روم استفاده کرد و مواردی از جمله جنس لباس کار ، نوع کفش ، سرپوش و ماسک و همچنین مدل های لباس کلین روم که برای آقایان و خانم ها یکسره و بدون زیپ و جیب می باشد ، باید رعایت گردد.

ضرورت اتاق تمیز در عصر جدید

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

با توجه به پیشرفت های اخیر در علوم و فناوری طراحی و تولید اتاق تمیز و تجهیزات تهویه مطبوع، نیاز به نصب اتاق تمیز در ایران، یک ضرورت برای صنایع و بیمارستان ها محسوب می شود. استفاده از فناوری کلین روم می تواند نتایج بهتری را در انجام خدمات آزمایشگاهی و بیمارستانی ارائه دهد.

در همین راستا، مجموعه تخصصی و مهندسی آران انرژی ارائه دهنده خدمات مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای اتاق تمیز در ایران، آماده ارائه خدمات و محصولات با کیفیت در حوزه سیستم های تهویه مطبوع به مشتریان می باشد.

هزینه ساخت اتاق تمیز

ساخت اتاق تمیز | هزینه کلین روم

هزینه ساخت کلین روم استاندارد را می توان با یک اتاق تمیز غیر استاندارد مقایسه کرد و یقین داشت اتاق تمیز استاندارد هزینه های شما را نه تنها افزایش نمی دهد بلکه به علت عملیات مهندسی اصولی و جلوگیری از دوباره کاری ها کاهش می دهد.

[highlight-paper shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.3), 0 0 20px rgba(0, 0, 0, 0.1) inset” align=”justify;” ]کلین روم کیفیت محصول و خدمات شما را بالاتر می برند و منجر به ارتقاء سطح رضایت مشتریان شما می شود و این خود دلیلی برای سوددهی می باشد. هموطنان عزیز و صاحبان صنایع جهت مشاوره و ساخت اتاق تمیز می توانند با کارشناسان مجرب ما همراه با رزومه برجسته و تجربه عالی در ارتباط باشند.[/highlight-paper]

8 نظرات
 1. حمیدرضا بهرامی می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 2. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 3. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 4. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 5. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 6. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 7. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 8. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 2 =