مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

طراحی و ساخت اتاق های تمیز

ساخت اتاق های تمیز

ساخت اتاق های تمیز امروزه از اهمیت بالایی برخوردار شده اند.بیش از صد سال پیش با شیوع انواع بیماری ها افزایش مرگ و میر ناشی از آن، نیاز به محیطی عاری از میکروب و بیماری در بیمارستان ها احساس شد که به آن ها اتاق تمیز می گفتند.پس از آن محققان این امر شروع به طراحی و ساخت اتاق تمیز کردند.همان طور که از اسم آن مشخص است، این اتاق مکانی می باشد که آلاینده های زیست محیطی در آن بسیار کمتر از حد معمول می باشد.

ساخت اتاق های تمیز

مولفه های مهم در تهویه کلین روم

ساخت اتاق های تمیز

 • تنظیم شرایط هوایی
 • تنظیم رطوبت
 • تثبیت دما
 • کنترل فشار
 • اندازه گیری تعداد ذرات معلق
 • سنجش آلاینده ها

ساخت اتاق های تمیز

اتاق تمیز چیست؟

بهترین تعریف را برای کلین روم یا اتاق تمیز با استناد به استانداردهای ایزو ارائه می دهیم. استاندارد ایزو یکی از استانداردهای مهم در جهان است که تمام تجهیزات کلین روم و اتاق تمیز در انواع مختلف باید از دستورالعمل های آن تبعیت کند. طبق استانداردهای ایزو، بهترین تعریف برای کلین روم که پارامترهای استاندارد در آن رعایت شده است به صورت زیر ارائه می شود:

” اتاق های تمیز عبارت است از یک اتاق که در محوطه آن، غلظت یا تعداد ذرات موجود در هوا کنترل و تنظیم می شود. کلین روم به گونه ای طراحی و ساخته می شود تا بتواند ذرات معلق و آلاینده های داخل اتاق را با راندمان بالا کنترل کند.” برای این اتاق ها معیار و استانداردهای خاصی وجود دارد که براساس آن میزان ذرات معلق در هوا و همچنین دیگر شاخص های آلودگی تعیین می گردد.

آلاینده های زیست محیطی

 • گرد و غبار
 • میکروب ها
 • بخارات مایعات
 • انواع ویروس ها

ساخت اتاق های تمیز

ملزومات ساخت اتاق های تمیز

اتاق های تمیز یا کلین روم ها که امروزه در صنایع مختلف شاهد کاربرد آن هستیم دارای ملزوماتی هستند به این معنا که رعایت برخی نکات فردی و همچنین نکات تهویه ای درآن ها لازم است. به عنوان مثال کارکنان هنگام ورود به اتاق تمیز می بایست لباس مخصوص بپوشند و از دوش هوا  که در اتاق مخصوصی ایجاد شده است بهره ببرند.جریان هوای وارد شده به اتاق ها تمیز می بایست توسط فیلترهای مخصوصی تصفیه و فیلتر شوند و بعد از آن وارد آن شوند.همچنین دستگاه ها و لوازم به کار رفته داخل اتاق های تمیز به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که کمترین میزان ذرات معلق را تولید کنند.

درجه بندی اتاق های تمیز

ساخت اتاق های تمیز

مانند سایر سیستم های تهویه ای، این سیستم نیز دارای استانداردهای موردنظر خود می باشد. این اتاق ها براساس حجم و میزان ذرات معلق درجه بندی می شوند.

برخی از این استانداردها به شرح زیر است:

 • سیستم آمریکایی
 • سیستم بین المللی ISO
 • سیستم بین المللی BS

اعداد بزرگ برای ذرات معلق یعتی ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ در سیستم آمریکایی تعریف می شوند،بدین معنا که این سیستم اجازه حضور ذرات بزرگتر از نیم میکرومتر و بیشتر از آن در هر فوت مکعب را نمی دهد.اعداد کوچکتر نیز به سایر استانداردها مربوط می گردد.

ما با علم به مقررات بین المللی از یک سو و آگاهی از تمام اصول و مقررات مورد نیاز برای احداث و ساخت اتاق های تمیز مطابق با استاندارد های بین المللی و بهینه موفق شده ایم کیفیت محصولات و خدمات مشتریان را بالاتر برده و به ارتقاء سطح رضایت مشتریانمان کمک کنیم.تمامی کشورهای پیشرفته،پیشتازی صنعتی خود را مرهون ساخت اتاق تمیز و بهره از این تکنولوژی هستند.

آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید