مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز و اجرای آن

کلین روم داروسازی

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز بر اساس عملکرد فیلترها و فن در قسمت های سقف و دیوارها انجام می گیرد. حجم مشخصی از هوا از طریق فن، وارد اتاق تمیز می شود. تمام ذرات آلودگی و گرد و غبار توسط فیلترها حذف می شوند. با استفاده از تجهیزات هوشمند، امکان کنترل دما و میزان رطوبت برای اتاق تمیز وجود دارد.

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

اتاق تمیز چیست

اتاق تمیز یک اتاق یا فضای است که در آن سطح آلودگی ذرات در سطوح تعیین شده کنترل می شود. ساخت و ساز، دما، رطوبت، الگوهای جریان هوا و فشار به گونه ای کنترل می شود که باعث کاهش، ایجاد و نگهداری ذرات (مانند گرد و خاک) در داخل اتاق شود. این اتاقها معمولا در صنایع علمی، پزشکی، دارویی و تکنولوژی پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرند.

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

مکانیسم طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز بر اساس عملکرد تاسیسات گردش هوا، تنظیم رطوبت و دما و همچنین فیلترها و دریچه های ورودی و خروجی است که برای اتاق تمیز یا کلین روم طراحی شده‌اند. تمام تجهیزات کلین روم به شکلی طراحی شده اند که حداکثر امکان جریان هوا را با حجم استاندارد فراهم کنند. بازدهی تمام قسمت ها در حداکثر خود تنظیم شده است.

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

برخی از کاربری های اتاق تمیز

 • اتاق تمیز در صنایع اپتوالکترونیک
 • اتاق تمیز در بهینه سازی مصرف آب و صنعت کشاورزی
 • اتاق تمیز در صنعت داروسازی و بهداشتی
 • اتاق تمیز در صنایع غذایی
 • اتاق تمیز در صنایع خودروسازی
 • اتاق تمیز در صنعت هوافضا و صنایع موشکی
 • اتاق تمیز در خدمات پزشکی

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

طراحی سیستم اتاق تمیز مناسب

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز مورد نیاز ، با معیارهای (کلاس ISO 14644-1 ) ، و با درجه حرارت مورد نیاز، رطوبت، و فشار بهینه هدایت می شود. این شرایط توسط روند درگیر در اتاق تمیز و راحتی پرسنل می باشد و در داخل اتاق تمیز می باشد.

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

چه چیزی سیستم HVAC Cleanroom را به سیستم های معمول متمایز می کند؟

 1. افزایش عرضه هوا
 2. الگوی جریان هوا
 3. فیلتراسیون کارایی بالا
 4. فشار اتاق

تنظیم دما و رطوبت در اتاق تمیز

تجهیزات ابزار دقیق نظیر ابزارهایی که مسئول تنظیم دما و رطوبت اتاق تمیز هستند با استفاده از فناوری های روز دنیا طراحی شده اند. در شکل زیر، جریان هوای داخل یک کلین روم که به طور کامل، طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز را نشان می‌دهد نمایش داده شده است. به مسیر حرکت جریان هوا داخل اتاق، به خصوص محفظه های ورودی و خروجی دقت کنید.

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز در قسمت سقف

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز در قسمت سقف شامل دریچه های ورودی است که در بستر ساندویچ پانل ها تعبیه شده اند. ساندویچ پانل هایی که در سقف برای ساخت کلین روم استفاده شده اند به منزله سیستم عایق محسوب می شوند. جریان هوا از داخل فن هایی که روی سقف قرار دارد از درون فیلترها عبور کرده به داخل کلین روم وارد می شود و زمینه را برای فرآیند تهویه اتاق تمیز فراهم می کند.

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

از طریق تجهیزاتی که در اتاق تمیز طراحی شده است، جریان هوا به طور چرخشی در داخل اتاق به حرکت در می آید. با توجه به تصویر محفظه های ورودی و خروجی ، به خوبی می توان فهمید که مسیر عبور هوا به صورت عمودی از بالا به پایین حرکت می کند. سپس هوای تهویه شده به سمت خروجی های خنک کننده، مکیده می شود. از طریق سیستم های خنک کننده، امکان ورود هوای تازه به کلین روم و تهویه اتاق تمیز فراهم می باشد.

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

سیستم های تهویه مطبوع از برنامه ریزی تا راه اندازی

 • پس زمینه سیستم های تهویه مطبوع
 • معیارهای طراحی
 • معیارها و الزام برای زمان بازیابی، تغییرات هوا، سرعت هوا، فشار دیفرانسیل، …
 • استفاده از ابزار تجسم جریان
 • انواع مختلف تولید و تأثیر در سیستم های HVAC
 • استراتژی های کنترل

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

 نقش تنظیم کننده های دما و رطوبت در تهویه اتاق تمیز

تجهیزات ابزار دقیق که به عنوان تنظیم شرایط دمایی و رطوبتی کلین روم طراحی شده اند، در حقیقت به بررسی مکانیسم عمل تهویه اتاق تمیز کمک زیادی می کند. با استفاده از این تجهیزات می توان فشار هوا را درون کلین روم، بررسی و اندازه گیری کرد. همچنین امکان تنظیم دما و رطوبت داخل اتاق تمیز از طریق سیستم های هوشمند امکان پذیر است. اهمیت طراحی تجهیزات تهویه اتاق تمیز به ویژه برای کنترل حجم مناسب تهویه و همچنین حجم هوای ورودی و خروجی برجسته می باشد.

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

 تهویه اتاق تمیز با سیستم برگشتی در دیوارها

علاوه بر سقف، نصب سیستم های تهویه اتاق تمیز شامل سیستم های خنک کننده در پایه دیوارها نیز ، ضروری است. این سیستم ها به صورت مکش جریان هوا و حرکت آن به سمت عمودی رو به سقف عمل می کنند. این نحوه تهویه اتاق تمیز را در شکل های زیر می توانید به خوبی مشاهده کنید. در این شکل ها به مسیر عبور هوا و مکان قرارگیری فیلتر ها و فن های تهویه دقت داشته باشید.

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

محدودیت های فضایی

واحد تهویه هوا می تواند به صورت افقی یا عمودی طراحی شود. همچنین می توانید روی زمین کنار اتاق تمیز یا سقف اتاق تمیز قرار دهید. یکی از گزینه ها به این صورت می باشد که آن را توسط تامین کننده HVAC پیش ساخته شده و در یک قطعه آماده نصب در محل نصب شده باشد. بعضی از تولیدکنندگان همچنین امکان ساخت آن را در محل ارائه می دهند.

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

سیستم AHU در مقابل سیستم HVAC در اتاق تمیز

اغلب مردم  سیستم های تهویه مطبوع (HVAC) و هواسازهای اتاق تمیز (Air Handling Unit) را با هم اشتباه می گیرند. هواساز به سادگی محفظه ای است که در آن هوای گرم، فیلتر شده و سرد می شود. این یونیت شامل کویل های خنک کننده DX، کویل های آب سرد، گرمایش الکتریکی و یا کویل های گرمایش آب گرم و رطوبت ساز ها است. سیستم HVAC، همانطور که از نامش برمی آید، کل سیستم است که شامل واحد کنترل هوای، بلکه کار مجرا، پخش کننده، فیلتر HEPA، بازگشت هوا و سیستم کنترل و نظارت است.

طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

خدمات مشاوره و طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز

امیدواریم این مقاله به تشریح نقش مرکزی سیستم های تهویه مطبوع در هر اتاق تمیز کمک کند.کارشناسان این واحد فنی و متخصص در طراحی ، ساخت و اجرای اتاق تمیز در خدمت صاحبان صنایع جهت مشاوره و راه اندازی کلین روم ذکر شده با کیفیت منحصر و همچنین طراحی سیستم تهویه اتاق تمیز با استانداردهای روز دنیا می باشند.

آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید