تهویه آران انرژی
دوشنبه , بهمن ۷ ۱۳۹۸
خانه - اتاق تمیز - اصول نصب و اجرای کلین روم

اصول نصب و اجرای کلین روم

اجرای کلین روم شامل نصب تمام قطعات و تجهیزات متعددی می باشد که این قطعات و تجهیزات اتاق تمیز از طریق اتصالات فلزی و پلاستیکی به یکدیگر متصل می شوند. دوام و طول عمر کلین روم در طول زمان، تغییری پیدا نمی کند.با تاکید بیشتر بر حداکثر رساندن محصول، بهبود کنترل کیفیت و اطمینان از ایمنی، شرکت ها در بسیاری از صنایع به دنبال نصب اتاق های تمیز و محیط های کنترل شده در امکاناتشان هستند.

اجرای کلین روم

شرح اصول نصب و اجرای کلین روم

برای آن دسته از شرکت هایی که نیاز به پیروی از استانداردهای طراحی خاص دارند، باید بدانند که اتاق های تمیز را می توان بر طبق شرایط محیطی مورد نیاز برای استفاده از آنها ساخت و به منظور طبقه بندی های مختلف پاکیزگی به کار برد.  اصلی برای طبقه بندی اتاق تمیز سازمان بین المللی استاندارد یا ISO است.

اجرای کلین روم

استاندارد ISO 14644

ISO 14644 یک اتاق تمیز را براساس اندازه و تعداد ذرات هوائی در هر متر مکعب هوا طبقه بندی می کند. قبل از اجرای استاندارد ISO 14644، استاندارد فدرال ۲۰۹E دستورالعمل های صنعت را برای طبقه بندی اتاق تمیز تنظیم کرد.

اجرای کلین روم

کاربرد کلین روم

 1. صنعت داروسازی ، تهیه بیولوژیک و موارد پزشکی
 2. هوافضا ، تولید مونتاژ الکترونیک هوافضا ، موشک
 3. تحقیقات مواد پیشرفته ، لیزر و صنایع اپتیک
 4. تاسیسات میکرو الکترونیک
 5. اتاق رنگ
 6. مناطق پر خطر و عفونی بیمارستان
 7. تحقیقات مهندسی ژنتیک

فرایند اجرای کلین روم

فرایند اجرای کلین روم یا فرآیند نصب اتاق تمیز شامل مراحلی است که ساندویچ پانل های اتاق تمیز به همراه فیلترها و تجهیزات ابزار دقیق در محل مورد نظر مشتری به طور اصولی و کاملاً صحیح نصب می شوند. تجهیزات کلین روم، به طور کامل مجهز می باشند و دسترسی به یک محیط استریل و هوای تازه را امکان پذیر کرده اند. در نصب و اجرای کلین روم، قرار دادن هر یک از اجزای تشکیل دهنده اتاق تمیز در کنار یکدیگر، نیازمند رعایت یک سری از اصول و قوانین می باشد.

اجرای کلین روم

برخی اجزای اصلی اجرای کلین روم

 • ساندویچ پانل های سقف
 • دیوارهای ثابت و منعطف
 • پس باکس
 • هواساز هایژنیک
 • اگزاست فن
 • درب و پنجره های مخصوص
 • صندلی و تلفن مخصوص
 • ابزار دقیق
 • فیلترها و …

مراحل اجرای کلین روم

مراحل مرتبط با اجرای کلین روم با تبعیت از دستورالعمل ها توسط یک تیم متخصص و باتجربه در این حوزه باید انجام گیرد. مشتریانی که اتاق تمیز را خریداری می کنند هرگز نباید به طور شخصی نسبت به نصب، اجرا و اندازی آن اقدام کنند، چرا که بسیاری از جزئیات فنی وجود دارد که تنها از عهده تیم با تجربه اجرایی کلین روم، بر می آید. اگر اجرای کلین روم به درستی انجام نشود، بازدهی مورد انتظار به دست نخواهد آمد.

تفاوت تهویه اتاق تمیز با دیگر اتاق ها با تهویه معمولی

 • افزایش عرضه هوا
 • استفاده از فیلتر با کارایی بالا (هپا و اولپا)
 • فشار بالای اتاق

اجرای کلین روم

 مزایای نصب و اجرای کلین روم توسط تیم متخصص

اگر اجرای کلین روم توسط یک تیم متخصص و باتجربه اجرا شود، در کوتاهترین زمان می توانید تجهیزات کامل اتاق تمیز را در اختیار داشته باشید. ساندویچ پانل هایی که دیوارهای اتاق تمیز را تشکیل داده اند شامل دیوارهای ثابت و دیوارهای منعطف، در عرض چند ساعت در کنار یکدیگر نصب می شوند. کل تجهیزات کلین روم را می توان در عرض چند روز، نصب و راه اندازی کرد.

نقش ابزار دقیق در اجرای کلین روم

آنچه در نصب و اجرای اتاق تمیز یا کلین روم  اهمیت دارد، راه اندازی قسمت های برقی و الکتریکی اتاق تمیز است. در طول مونتاژ ساندویچ پانل های دیواری قطعاً نیاز پیدا خواهید کرد که قطعاتی که با انرژی برق کار می کنند در جای خود نصب کرده و قطعات الکتریکی را به منبع تغذیه برق متصل کنید. تجهیزات ابزار دقیق شامل سنسورهای رطوبت، دما و فشار اتاق تمیز، مهم‌ترین اجزایی هستند که در این قسمت باید به دقت به منبع انرژی الکتریکی متصل شود.

موارد مهم ساخت اتاق

 • اتاق ها باید صاف، یکپارچه، تمیز، مقاوم در برابر تراشه ها ساخته شود.
 • مواد با حداقل مفاصل و درز، و بدون شکاف و یا قالب باید ساخته شود.
 • ورق های وینیل و محصولات پلاستیکی یا پوشش اپوکسی باید استفاده شود.
 • همه درها، پانل ها، و غیره باید به صورت تراز نصب شوند و یا استفاده از سره های شیب دار شود.

اجرای کلین روم

 نحوه ثابت کردن ساندویچ پانل در اجرای کلین روم اهمیت دارد

نصب و اجرای کلین روم به عنوان محفظه های عاری از میکروب ، شامل کنار هم قرار دادن ساندویچ پانل های سقفی و دیواری می باشد. قسمت های دیوار باید توسط اتصالات به شبکه پیوسته سقف متصل شود؛ به همین دلیل، استحکام اتصالات و نحوه نصب استاندارد آنها اهمیت زیادی دارد. نصب سقف ساندویچ پانل از طریق ابزارهای مخصوص امکان پذیر است به طوری که استحکام آنها با گذشت زمان کاسته نشود.

اجرای سقف کلین روم

هنگام اجرای کلین روم در قسمت سقف، مکان دقیق فیلتر ها و تجهیزات تهویه نیز باید به درستی در جای خود قرار گیرند. پس از پایان اجرای کلین روم ، توجه به راه اندازی دستگاه های نصب شده و همچنین رعایت اصول تعمیرات و نگهداری، یک امر مهم است. اتاق تمیز به عنوان یک محل بدون آلودگی و دارای هوای تازه برای اجرای بسیاری از پروژه ها مطالعاتی و تحقیقاتی و همچنین امور درمانی مورد توجه قرار دارد. به همین دلیل، اصول استاندارد نصب تجهیزات در دستور کار شرکت های نصب کننده و اجرای کلین روم قرار دارد. همین عامل باعث می شود ابزار و تجهیزاتی که داخل اتاق تمیز وجود دارند همیشه تمیز باقی بمانند.

اجرای کلین روم

مشاوره ساخت و اجرای کلین روم

مشاوره ساخت و اجرای اتاق تمیز و همچنین تامین تجهیزات اتاق تمیز در این سایت اختصاصی توسط مهندسین متخصص و با تجربه با کیفیت بهینه همراه با استانداردادهای ملی و بین المللی انجام می شود.

درحال ارسال
امتیاز شما به مطلب 5 (1 امتیاز)
جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مناسب ترین قیمت و بالاترین بازدهی با ما در ارتباط باشید:

راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09120364630
شماره تلفن :02128424854
شماره فکس :02128424417
آدرس کانال: Aranenergyco@
پست الکترونیکی:info@chillerco.ir

مطلب پیشنهادی

کلین روم کلاس 10000

ساخت کلین روم کلاس ۱۰۰۰۰ با بالاترین کیفیت

کلین روم کلاس ۱۰۰۰۰ یکی از انواع کلین روم ها می باشد که کاربرد متعددی …