مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

هزینه اتاق تمیز در ایران

هزینه اتاق تمیز

در کنار پیشرفت های اخیر، برخی از جنبه های فن آوری Cleanroom هنوز در دوران کودکی خود هستند. ظهور مفهوم  Cleanroom مدولار هزینه های ساختمان Cleanroom را کاهش می دهد. هزینه اتاق های تمیز در هر متر مربع با توجه به نوع کلین روم و همچنین قطعات مورد نیاز ، بسیار متفاوت می تواند باشد. در این مقاله به تجهیزات ، تاریخچه و همچنین هزینه اتاق تمیز در ایران می پردازیم. اگر مشتاق بهره مندی از این فناوری سودزا و همچنین کسب اطلاعات در مورد هزینه کلین روم می باشید مقاله زیر را تا انتها مطالعه  نمایید.

هزینه اتاق تمیز

اتاق تمیز چیست

اتاق های تمیز محیط های کنترل شده و به طور مخصوص طراحی شده و ساخته شده اند که آلودگی ها را به کمترین مقدار ممکن برسانند.این امر از طریق کنترل هوا، ضد عفونی سطوح و سرهم کردن کارکنان، همراه با آموزش مناسب و استفاده از روش ها است.کلمه كلیدی در این تعریف كنترل شده است. سیستم های تمیز، از طریق سیستم های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (سیستم تهویه مطبوع) کنترل کیفیت هوا، فشار، دما و رطوبت را کنترل می کنند.

هزینه اتاق تمیز

این توابع دارای پارامترهای کنترل شده ای هستند که باید برای انجام کارکرد صحیح اتاق های تمیز انجام شوند.برای انجام دقیق عملکرد اتاق های تمیز ، مجموعه وسیعی از گزینه های تجهیزات اتاق تمیز می بایست در دسترس باشد تا ضمن رعایت استانداردهای اتاق تمیز جلوگیری از ورود غبار و میکروبها شود. تجهیزات تاثیر موثری در هزینه اتاق تمیز دارند.

برخی تجهیزات اتاق تمیز

هزینه اتاق تمیز

تاریخجه اتاق تمیز

اتاق های تمیز از دهه 1950 برای تولید، در یک فرم قابل تشخیص استفاده می شد. اتاق های تمیز در جنگ جهانی دوم برای مواردی از تولید ژیروسکوپ ها تا پروژه بمب اتمی توسعه یافت. از آن به بعد، اتاق های تمیز برای تولید اجزای الکترونیکی مورد استفاده قرار گرفت و اتاق های تمیز به عنوان بخش مهمی از تولید کننده ترکیبات دارویی تا دهه 1970 تاسیس شد.اتاق های تمیز برای تولید محصولات غیر استریلی (مانند قرص)، محصولات استریلیزاسیون و محصولات ضد عفونی شده استفاده می شود.

اتاق تمیز (clean room) به طور معمول در تولید یا تحقیق علمی استفاده می شود، یک کلین روم یک مکان تحت کنترل می باشد که سطح پایینی از گرد و غبار، میکروب های هوائی، ذرات آئروسل و بخارات شیمیایی است. برای دقیق بودن، یک کلین روم مجهز به سطح تحت کنترلی از آلودگی هاست که توسط تعداد ذرات در هر متر مکعب در اندازه ذرات مشخص شده است. هوای محیط خارج از محیط معمولی شهر شامل 35،000،000 ذره در هر متر مکعب، 0.5 میکرون و قطر بزرگتر است که مرتبط به یک کلین روم ایزو 9 است که در پایین ترین سطح استانداردهای Clean room قرار دارد.

هزینه اتاق تمیز

صنایع استفاده کننده از اتاق تمیز

 • صنعت داروسازی
 • تولید نیمه هادی ها
 • بیوتکنولوژی
 • تجهیزات پزشکی
 • علوم زیستی
 • تولید فرایندهای رایج در هوا فضا
 • اپتیک
 • نظامی
 • وزارت انرژی

هزینه اتاق تمیز

الزامات کلین روم

کلین روم هر فضای ذخیره شده ای است که در آن مقررات برای کاهش آلودگی باکتری ها و کنترل سایر فاکتورهای محیطی از جمله رطوبت، دما و فشار ایجاد می شود. مولفه کلیدی فیلتر هوای نفوذی بالا (HEPA) است که برای تکه تکه شدن ذرات 0.3 میکرون و بزرگتر استفاده می شود.

هزینه اتاق تمیز

لباس اتاق تمیز

بسته به طبقه بندی یا عملکرد اتاق، لباس مخصوص کارکنان ممکن است در سایزهای متعدد باشد یا به شکل کاوری به طور کامل تهیه شود. لباس های مخصوص نباید الیاف را آزاد کنند تا از محیط کار توسط کارکنان جلوگیری شود. این مدل از آلودگی پرسنل می تواند کارایی تولیدات را در صنایع نیمه هادی و دارویی کاهش دهد و این امر می تواند باعث بروز عفونت مجاور بین کارکنان پزشکی و بیماران در صنعت مراقبت های بهداشتی شود.

هزینه اتاق تمیز

لباس های مورد نیاز کلین روم

 • چکمه
 • کفش
 • پیش بند
 • پوشش ریش
 • کلاه
 • لباس
 • ماسک صورت
 • دستکش
 • کاورهای پوشاننده روی آستین، مو و کفش

الزامات اتاق تمیز  کلاس 10 و 10000

اتاق های تمیز در سطوح پایین ممکن است نیاز به کفش های خاص با داشتن کف کاملا صاف داشته باشند، با این حال، کفِ کفش نباید لیز باشد. معمولا برای ورود به کلین روم کلاس 10000 ممکن است از لباس های راحت، سرپوشیده استفاده شود. برای اتاق های کلاس 10 روش های پوشیدن لباس با پوشش کامل و تجهیزات تنفس مورد نیاز است.

هزینه اتاق تمیز

فیلترهای هپا و اولپا

اتاق های تمیز با استفاده از فیلترهای HEPA یا ULPA ه همراه مولفه های جریان هوا ، هوای بدون ذرات را از بین می برند. سیستم های جریان هوا لمینار به طور معمول در سراسر 100٪ از سقف برای حفظ ثابت، جریان یک طرفه استفاده می شوند.

طبقه بندی اتاق تمیز

اتاق تمیز به این دلیل است که هوا را تمیز کند. در استاندارد فدرال 209 (A تا D) ایالات متحده، تعداد ذرات برابر و بیشتر از 0.5 میلی متر در یک فوت مکعب هوا اندازه گیری شده است، و این تعداد برای طبقه بندی اتاق تمیز استفاده می شود. این نشانه متریک نیز در آخرین نسخه 209E Standard پذیرفته شده است. استاندارد فدرال 209E در داخل کشور استفاده می شود. هزینه اتاق تمیز در کلاس های مختلف، متغیر می باشد.

هزینه اتاق تمیز

استانداردهای کلین روم

SO 14644-1 Cleanroom Standards

Classmaximum particles/m3FED STD 209E
equivalent
>=0.1 µm>=0.2 µm>=0.3 µm>=0.5 µm>=1 µm>=5 µm
ISO 1102
ISO 210024104
ISO 31,000237102358Class 1
ISO 410,0002,3701,02035283Class 10
ISO 5100,00023,70010,2003,52083229Class 100
ISO 61,000,000237,000102,00035,2008,320293Class 1,000
ISO 7352,00083,2002,930Class 10,000
ISO 83,520,000832,00029,300Class 100,000
ISO 935,200,0008,320,000293,000Room Air

هزینه اتاق تمیز

BS 5295 Cleanroom Standards

maximum particles/m3
Class>=0.5 µm>=1 µm>=5 µm>=10 µm>=25 µm
Class 13,000000
Class 2300,0002,00030
Class 31,000,00020,0004,000300
Class 420,00040,0004,000

رفتار و مقررات در اتاق تمیز

 • دست ها، ناخن ها و صورت را تمیز باید نگه داشت
 • در کلین روم موها هرگز نباید دستکاری شوند
 • از جواهرات نباید استفاده کرد
 • پیشگیری از خوردن و آشامیدن
 • حرکات باید به آرامی انجام شود
 • جلوگیری از ورود لوازم شخصی به داخل اتاق
 • انجام کار باید بر روی سطوح پاک و تمیز انجام شود

دما و رطوبت کلین روم

اگر قصد دارید یک کلین روم داشته باشید که نیاز به حفظ دمای خاصی دارد، اما محیط بیرون اطراف آن در دمای بالاتر قرار دارد (مثلا اگر شما یک اتاق تمیز در یک انبار باز دارید که بدون کنترل دما یا رطوبت قرار دارد ) باید از این تفاوت ها مقاومت شود. بنابراین شما نیاز به یک مقدار R در دیوار برای اطمینان از انتقال حرارت از طریق دارید. شما همچنین به یک ساختار نیاز دارید که رطوبت را از انتقال متوقف می کند. شما اگر یک فشار مثبت داشته باشید، هوا به هوا می رسد. اما رطوبت متفاوت است. این به یک اتاق تمیز علیه فشار تزریق می شود (آن را در برابر فشار ایجاد می کند) و باعث ایجاد نیاز به محیطی بسیار شدید می شود.

هزینه اتاق تمیز

انعطاف پذیری اتاق تمیز برای نصب و راه اندازی، در هزینه کلین روم تاثیر دارد

با توجه به اینکه تجهیزات اتاق تمیز تجهیزاتی هستند که عموماً به صورت مونتاژ در محل نصب می شوند، لذا هزینه کلین روم در مقایسه با سایر سازه ها نسبتاً ارزان تر است. از طرف دیگر، نصب اتاق تمیز می تواند به گونه ای اجرا شود که در صورت نیاز، مدل های و امکانات آن ارتقا داده شود و یا تغییراتی که مورد نیاز است در یک قسمت یا چند قسمت از داخل کلین روم اجرا گردد.

هزینه اتاق تمیز در ایران

نصب اتاق تمیز به منزله راه اندازی محفظه هایی است که امکان گردش جریان هوا را فراهم کرده و آلودگی‌های را به حداقل می رساند. از این رو به سیستم های تهویه بستگی خواهد داشت. امکاناتی که هنگام نصب آنها در شرایط مختلف اجرا می گردد و همچنین تعیین تعداد مسیرهای ورودی و خروجی برای جریان هوای تمیز در  هزینه کلین روم موثر است. البته باید به این نکته اشاره کرد در محاسبه قیمت نهایی هزینه اتاق تمیز ، توجه به ملزومات سفارشی سازی باید رعایت شود.

هزینه اتاق تمیز در ایران

برخی نوآوری های اتاق های تمیز

 • کاهش هزینه ها
 • کاهش خطرات آلودگی
 • صرفه جویی در وقت
 • کیفیت بالای محصولات

هزینه اتاق تمیز در ایران

تکنولوژی اتاق تمیز

اگرچه تکنولوژی Cleanroom ، از نظر طراحی اتاق های تمیز، یک تکنولوژی قدیمی است ولی پیشرفت در فن آوری اتاق تمیز به آرامی و همچنین با ظهور اتاق های تمیز تغییری نکرد، از زمان دهه 1950 تا اواسط دهه 1980، با ظهور تکنولوژی انزوا سازگار شد. در طول دهه های 1960 و 1970، تمرکز اصلی بر بهبود فیلتر هوا بود که منجر به کاهش زرات غبار و میکروب ها شد و تاثیر برجسته ای بر نقش اتاق های تمیز داشت و هچنین در مورد ورود این تکنولوژی به کشور باید گفت که با شناسایی این تکنولوژی نه تنها در امر پزشکی بلکه در حوزه صنعتی ، و معرفی بیش از پیش اتاق تمیز در ایران ، می توان شاهد موفقیت های بسیار چشمگیری باشیم.

هزینه اتاق تمیز

موارد تعیین کننده هزینه اتاق تمیز

 • طبقه بندی کلین روم ها بر اساس مدل ، استانداردها ، ویژگی ها و مشخصات فنی
 • اندازه کلین روم
 • اتاق تمیز مجهز به تجهیزات هود و کابینت های ایمنی زیستی
 • سیستم دیجیتال بررسی شرایط (سیستم مانتیورینگ)
 • مدل و نوع درب ها و پنجره ها

شرح موارد تعیین کننده هزینه

هزینه اتاق تمیز بر اساس مدل، طرح، ابعاد، اندازه و ویژگی ها متفاوت است. هزینه اتاق تمیز با ابعاد بزرگتر، بیشتر از قیمت کلین روم با ابعاد کوچکتر است. عامل مهمی که بخصوص در مراکز بهداشتی هزینه اتاق های تمیز را تحت تاثیر قرار می دهد، قابلیت نصب اگزاست فن ها برای تهویه محیط و همچنین نصب کابینت های مخصوص برای ایجاد یک محیط کاملاً استریل و عاری از میکروب می باشد. مدل، تعداد، ابعاد و اندازه درب ها و پنجره ها هزینه کلین روم را تحت تاثیر قرار می دهند. درب های هوشمند با قابلیت عدم نفوذ هوای آلوده با فیلترهای قوی، قیمت بالاتری دارند.

هزینه اتاق تمیز

هزینه اتاق تمیز در ایران

هزینه اتاق تمیز در ایران با توجه به نوع صنعت و درجه بندی اتاق تمیز لازم و همچنین نوع تجهیزات منحصر به هر پروژه متغیر می باشد ، بنابراین تا قبل از بررسی پروژه نمی توان برآورد هزینه قاطع ای برای آن برگزید. کارشناسان ما با توجه به تخصص و تجربه منحصر در کشور در زمینه طراحی ، ساخت ، اجرا و همچنین برآورد هزینه اتاق تمیز در ایران با استانداردهای روز دنیا ، آماده ی مشاوره به کلیه صاحبان صنایع مختلف می باشند.

درحال ارسال
امتیاز شما به مطلب 4.92 (12 امتیاز)
آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید