مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

برج خنک کننده یا کولینگ تاور چیست

برج خنک کننده یا کولینگ تاور

برج خنک کننده یا کولینگ تاور تجهیزات صنعتی است که قادر است تبادل حرارت را در یک مخزن معین، میان آب و هوا با راندمان بالا انجام دهد. در برج خنک کننده، جریانی از آب داغ وارد برج شده و پس از انتقال حرارت، آب خنک از پایین برج به سمت قسمت های مختلف هدایت می شود. نیاز صنایع به آب سرد، مهمترین دلیل برای نصب کولینگ تاور است.

برج خنک کننده یا کولینگ تاور

برج خنک کننده یا کولینگ تاور چیست

برج خنک کننده یا کولینگ تاور، تجهیزات صنعتی هستند که برای بازیابی و حذف حرارت، مورد استفاده قرار می گیرد. کولینگ تاور قادر است حرارت هایی را که در فرآیند بازیابی حرارت، تولید شده به محیط اطراف هدایت کند. برج های خنک کننده برای خنک سازی آب و سیالات از طریق فرآیند انتقال حرارت عمل می کنند.

انواع کولینگ تاور

  1. کولینگ تاور با جریان باز
  2. کولینگ تاور با جریان بسته

برج خنک کننده یا کولینگ تاور

عملکرد برج خنک کننده

هنگامی که حرارت میان آب و هوا مبادله شد، هوای گرم به سمت خارج از برج خنک کننده هدایت می‌شود. در حال حاضر انواع و مدل های مختلف از برج های خنک کننده در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این برج ها با ارتفاع بیشتر از ۲۰۰ متر نیز طراحی شده اند.

اجزای برج خنک کننده

  • فن
  • حوضچه
  • اسپرینکر
  • الکتروموتور

برج خنک کننده یا کولینگ تاور

مروری بر تاریخچه برج خنک کننده

 برج های خنک کننده پس از اختراع کندانسورها در قرن ۱۹ به صنایع معرفی شدند. در آن زمان، مخازنی از آب سرد برای خنک کردن بخار توسط موتور در توربین بخار به کار می رفت. آب خنک باعث افزایش قدرت موتور بخار می گشت؛ به این ترتیب، آزمایش ها نشان دادند که این روند انتقال حرارت تاثیر زیادی بر روی بهینه سازی مصرف سوخت دارد و هزینه‌های مصرف آب را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد.

از آن پس، روند معرفی تجهیزاتی که با محیط زیست سازگار باشند، به عنوان تجهیزات خنک کننده برای صنایع معرفی شدند. همچنین بازیابی آب و خنک سازی آن برای صنایع از طریق تجهیزات برج خنک کننده امکان پذیر شد.

ویژگی های برج خنک کننده یا کولینگ تاور

  • خنک کاری پروسه های صنعتی متفاوت
  • سیستم های تهویه مطبوع
  • در ظرفیت های متفاوت

محل نصب کولینگ تاور

برج های خنک کننده عموماً بر پشت بام خانه ها یا محوطه های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما برای اولین بار در حدود سال های ۱۹۲۰ ، برای خنک سازی آب ساختمان ها و نیروگاه های برق از برج خنک کننده استفاده شد.

برج خنک کننده یا کولینگ تاور

کاربردهای صنعتی برج خنک کننده چیست؟

انواع برج خنک کننده اجزای جدایی ناپذیر در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه های نفت، نیروگاه های حرارتی، کارخانه های مواد شیمیایی و غیره می باشند. آب مورد نیاز برای مصرف در تمام قسمت‌های صنایع فوق و یا فرایندهای شیمیایی از طریق برج های خنک کننده تامین می شود. انواع کولینگ تاور با ارتفاع حدود ۲۰۰ متر در نیروگاه های هسته ای و تولید صنایع شیمیایی به کار می رود.

البته بعضی از صنایع که حجم آب مصرفی کمتری دارند از برج خنک کننده با ابعاد کوچک تر استفاده می کنند. آب خنک تولید شده در این تجهیزات برای تجهیزات تهویه مطبوع ساختمان ها نیز مناسب است.تجهیزات برج خنک کننده بر اساس انتقال حرارت عمل می کنند. برای سفارش و خرید کولینگ تاور برای کاربردهای مختلف با کارشناسان مجموعه آران انرژی تماس بگیرید.

برج خنک کننده یا کولینگ تاور

فروش برج خنک کننده یا کولینگ تاور

فروش انواع کولینگ تاور با توجه به نوع،جنس بدنه و ظرفیتشان مشخص می گردد.مشتریان گرامی می توانند جهت استعلام قیمت برج خنک کننده یا کولینگ تاور و همچنین خرید آن با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید