مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

دستگاه بویلر بخار چیست و کارایی آن

بویلر بخار چیست

بویلر ها در انواع متعددی تولید می شوند و هر کدام کارایی های منحصر به خودشان را انجام میدهند که یکی از اهداف اصلی بویلرها موضوع تامین گرمایش می باشد. تاکنون شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که بویلر بخار چیست و چه کارایی دارد ، حال به شرح و کارایی بویلر بخار می پردازیم.

بویلر بخار چیست

بویلر چیست

یک بویلر یک مخزن محصور است که در آن آب گرم گردش می کند، یا به عنوان آب گرم، بخار تبخیر شده و به منظور گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد. مخلوط سوخت و هوا به طور معمول با استفاده از مشعل، در کوره تشکیل شده است. گازهای حاصل شده از طریق یک سری مبدلهای حرارتی عبور می کنند، جایی که گرما به آب منتقل می شود، هرچند که آنها در جریان است. گازهای احتراق در نهایت به وسیله پشته بخشی از دیگ بخار به اتمسفر آزاد می شود.

بویلر بخار چیست

انواع بویلر

  • بویلر بخار
  • بویلر آبگرم
  • بویلر روغن داغ

بویلر بخار چیست

در جواب به این سوال که بویلر بخار چیست باید گفت: دیگ بخار آب حاوی  یک مخزن است که انتقال حرارت از منبع سوخت (نفت، گاز، زغال سنگ) را به بخار می دهد که به نقطه ای که از آن می توان  برای اهداف متفاوت  استفاده کرد.

بویلر بخار چیست

عملکرد بویلر

دیگ بخار بخوبی از طریق یک واکنش احتراق بین سوخت و هوا عمل می کند که شعله را به لوله هایی که در آب فرو می ریزند را آتش می زند. گرما از این احتراق سپس از لوله به آب منتقل می شود که در آن لوله ها غرق می شوند. سپس آب به بخار تبخیر می شود. سپس این بخار به لوله گذاری منتقل می شود تا در برنامه گرمای ویژه استفاده شود.

بویلر بخار چیست

سیستم تبادل گرمای بویلر بخار چیست

یک دیگ بخار بخشی از سیستم تبادل گرما است که در آن آب به نقطه ی جوشش از طریق احتراق سوخت دمیده شده از طریق لوله ای که در آب فرو می رود گرم می شود. گرما تولید شده در این سیستم سپس به سیستمی به عنوان بخار رد می شود. این بخار از طریق سیستم های لوله به تجهیزاتی که در حال گرم شدن هستند، جریان می یابد، چه در کوره آب گرم در واحدهای بارگیری هوا، و چه در سایر تجهیزات گرمایش آب.

بویلر بخار چیست

برخی از کاربردهای بویلر بخار

  • تهیه حرارت
  • استریل کردن در آزمایشگاه و بیمارستان
  • خشکشویی
  • کارخانجات صنعتی
  • استخر

سیستم بسته

انرژی که از بخار به دست می آید کافی است تا آن را به شکل آب تبدیل کند. هنگامی که 100٪ از بخار تولید شده مجددا استفاده می شود، سیستم یک سیستم بسته نامیده می شود. نمونه هایی از سیستم های بسته عبارتند از گرمایش بخار بسته، گرم شدن آب گرم و سیستم های “یک لوله”.

سیستم باز

از آنجا که برخی از فرآیندها بخار را آلوده می کنند، بنابراین همیشه مطلوب نیست که تغذیه میعانات را به دیگ بخار بازگردانده شود. یک سیستم که میعانات گازی را باز نمی کند یک سیستم باز نامیده می شود.

بویلر بخار چیست

انواع اصلی بویلر

  1. لوله آتشی
  2. لوله آبی

شرح انواع بویلرها

بویلر بخار چیست

لوله آتشی (Fire Tube)

لوله آتشی یا گازهای گرم از طریق داخل لوله در پوسته دیگ، که توسط آب احاطه شده است، هدایت می شوند. لوله ها در بانک ها مرتب شده اند تا گازها را از طریق دیگ بخار تا 4 برابر قبل از عبور از پشته منتقل کنند. این سیستم حداکثر سطح انتقال حرارت را به آب نشان می دهد. دیگهای بخار Firetube همچنین به عنوان دیگهای بخار گاز گرم شناخته می شوند و می توانند تا حدود 750 اسب بخار یا 25000 پوند بخار در ساعت تولید کنند. 80٪ از دیگهای استفاده شده از این پیکربندی هستند.

زیر نوع این دیگ بخار دیگ بسته بندی شده است، همراه با تجهیزات سوزاندن سوخت، تجهیزات پیشرفته مکانیکی، کنترل اتوماتیک و لوازم جانبی، و به طور خودکار با حداکثر توجه طراحی شده است. این امر مخصوصا برای جلوگیری از تشکیل مقیاس در این نوع دیگ بخار است.

بویلر بخار چیست

لوله آبی (Water Tube)

آتش و یا گازهای گرم به داخل و خارج از لوله ها حاوی آب، در یک موقعیت عمودی مرتب شده اند. دیگهای آب خورشیدی معمولا مستطیل شکل هستند و دارای دو یا چند درام هستند. جداسازی بخار و آب در درام بالا انجام می شود، در حالی که درام پایه به عنوان نقطه جمع آوری برای لجن کار می کند. این سیستم معمولا مورد استفاده قرار می گیرد که بیش از 750 اسب بخار یا چند صد هزار پوند بخار در ساعت مورد نیاز است.

بویلر بخار چیست

مزایای حرارت بخار

حال که دانستیم بویلر بخار چیست به مزایای آن می پردازیم.مزایای زیادی برای گرمای بخار نسبت به سایر روشهای گرمایش وجود دارد. اولا بخار می تواند به راحتی در داخل دیگ بخار بازیافت شود، به این معنی که وقتی دیگ بخار خود را عملیاتی می کنید ، آب را از بخار که از دیگ اصلی تامین می شود، تامین می کند. بخار نیز بسیار پاک می کند و بخار و مواد شیمیایی اضافی را به هوا اضافه نمی کند. دیگ بخار نیز یک راه عالی برای تمیز کردن آب برای پخت و پز یا نوشیدن است. بین سیستم تصفیه که آب را به دیگ بخار و تصفیه اضافی که از فرایند تبخیر و تراکم می آید، آب که به طور کامل از طریق یک بویلر پردازش شده است، برای پخت و پز، نوشیدن و حمام کردن در دسترس است.

بویلر بخار چیست

قیمت بویلر بخار

قیمت بویلر بخار با توجه به نوع کاربری آن ، جنس بدنه و همچنین ظرفیت دستگاه مشخص می گردد و تا بدست نیاوردن اطلاعات فوق نمی توان قیمت قاطعی برای آن مشخص کرد. مشتریان عزیز جهت اطلاع از قیمت بویلر بخار و همچنین خرید انواع بویلر می توانند با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید