مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

کلاس D در داروسازی چه مفهومی دارد؟

اتاق تمیز کلاس A

کلاس D در داروسازی در واقع، یک طبقه بندی برای صنعت داروسازی و کلین روم است. از میان استانداردهای اتاق تمیز با نام های استاندارد ایزو ISO یا کلاس استاندارد ایزو یا استانداردهای انگلیسی آشنا هستیم. درباره طبقه بندی اتاق تمیز در صنعت داروسازی به موارد متعددی باید توجه کرد که به آن ها اشاره می کنیم.

کلاس D در داروسازی

طبقه بندی اتاق تمیز – کلاس ISO

کلاس D در داروسازی

استاندارد کلاس ایزو به سطح پاکیزگی اتاق تمیز بر اساس تعداد ذرات با اندازه مشخص در هر متر مکعب اشاره دارد. استاندارد ISO8، سطح پایه برای اتاق تمیز داروسازی است. دستیابی به ایزو ۵ یا ISO5 یک نیاز برای تجهیزات کلین روم استریل برای صنعت داروسازی است. سطوح بالاتر از ایزو ۵ صرفاً برای صنایع الکترونیک مورد نیاز است.

طبقه بندی اتاق تمیز – گرید A ، B ، C یا D

کلاس D در داروسازی

رتبه بندی کلین روم با درجه A تا D به میزان استریل و تمیز بودن اتاق تمیز برای صنایع دارویی برای کشورهای اروپایی، استرالیایی و برخی از کشورهای آسیایی اشاره دارد. درجه A برای عملیات استریل در این سطوح معرفی می شود. این رتبه برای محصولاتی در داروسازی است که داروها اهمیت حیاتی دارند.

کلاس D در داروسازی برای بسته بندی یا عملیات پشتیبانی بسته های دارو، یک مکان تمیز و عاری از آلاینده ها را تأمین می کند. این رتبه بندی ها می تواند به کلاس های ISO هم ربط داده شود.

اتاق تمیز داروسازی و اصطلاحات ساده

کلاس D در داروسازی

مانند تمام تجهیزات فنی، نحوه کار کلین روم هم کاملاً مشخص است. برای رتبه بندی و طرز کار اتاق تمیز، اصطلاحات، استانداردها، قوانین و مقررات پیچیده ای وجود دارد. سه فاکتور اساسی وجود دارد که یک کلین روم را به عنوان یک مکان استریل شده، تمیز نگه می دارد:

  • سطوح داخلی اتاق تمیز و تجهیزات داخل آن
  • کنترل هوا از طریق جریان پیوسته در اتاق تمیز
  • نحوه کار کلین روم

تجهیزات کلاس D در داروسازی

کلاس D در داروسازی

تمام مصالح و تجهیزاتی که برای طراحی کلین روم در داروسازی و اجرای کلاس D در داروسازی به کار می روند، از بهترین نوع هستند. این مصالح به راحتی از بین نمی روند، دچار خوردگی، ترک خوردگی، پوسته شدن و یا زنگ زدگی نمی شوند. طبق استاندارد کلین روم، ذرات گرد و غبار به داخل این مکان راه ندارد. همه سطوح به راحتی در دسترس هستند.

کنترل جریان هوای داخل اتاق تمیز در صنایع داروسازی به راحتی امکان پذیر است. اتاق های تمیز به حجم زیادی هوا احتیاج دارند. به عنوان یک قانون کلی، هرچه بیشتر احساس شود که کلین روم محیط تمیزتری باید داشته باشد، حجم هوای در گردش نیز باید بهتر کنترل شود و از نظر مقدار، بیشتر باشد. سیستم های انتقال هوا برای گردش هوا در اتاق، با هدف از بین بردن آلودگی و پایدار نگه داشتن دما و رطوبت طراحی شده اند.

موثرترین راهکار برای حفظ کیفیت هوا در اتاق تمیز

کلاس D در داروسازی

  • به حداقل رساندن میزان آلودگی حاصل از عملیات تولیدی
  • کنترل دقیق دسترسی به اتاق تمیز برای پرسنل آموزش دیده – کارمندان، بزرگترین منبع آلودگی کلین روم هستند
  • نظافت منظم اتاق تمیز به روش های کاملاً کنترل شده
  • تعمیر و نگهداری منظم تجهیزات
  • نظارت منظم بر فیلترها، جریان هوا و تایید مجدد عملکرد اتاق تمیز

نقش فیلترها در کلین روم داروسازی

کلاس D در داروسازی

ذرات معلق (آلودگی) در هوا بسته به اندازه آنها، در محوطه اتاق تمیز داروسازی در اطراف شناور می شوند. سیستم جابجایی هوا به گونه ای هوا را به داخل اتاق منتقل می کند که ذرات آلاینده را حذف کرده و آنها را از اتاق خارج می کند.

هوایی که از اتاق خارج می شود، معمولاً از طریق فیلترها آلودگی را از بین می برند. نقش فیلترها در ایجاد یک محیط عاری از میکروب به اندازه ای است که می تواند به سرعت، عملیات تمیز کردن را انجام دهد؛ بخصوص برای مکانی که داروهای حساس در آنجا تولید می شود.
آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید