مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

نکاتی برای راه اندازی کلین روم دارویی

کلین روم دارویی

کلین روم دارویی ، یک نوع اتاق تمیز است که برای صنایع داروسازی و آزمایشگاه‌های این صنعت مهم طراحی شده است. هدف از برنامه ریزی و ساخت این تجهیزات اتاق تمیز در حقیقت، نصب در بخش‌هایی است که فرآیندهای تولید، تحقیقات علمی و کنترل کیفیت را در بر می گیرد و باید یک محیط استریل شده و عاری از میکروب را فراهم کنند. این شرایط در محصولات نهایی و در نتایج آزمایش ها و آزمون های کنترل کیفی محصولات دارویی به شدت تاثیرگذار است. با توجه به اهمیت نصب کلین روم برای داروسازی مرور مختصری برای تجهیزات داریم و سپس به تنظیم و نصب آن هم اشاره ای خواهیم داشت.

کلین روم دارویی

کاربرد کلین روم

کلین روم دارویی

 • صنعت داروسازی
 • صنایع تجهیزات پزشکی
 • تولید قطعات الکترونیکی حساس
 • صنایع هوافضا
 • صنایع نظامی
 • صنایع آزمایشگاهی و شیمیایی
 • صنایع غذایی
 • اپتیک و …

کلین روم دارویی چیست

کلین روم دارویی

به زبان ساده، اتاق تمیز، یک منطقه کنترل شده در محدوده وسیع است که سطح ذرات هوا، تعداد و میزان آلودگی ها را کنترل می کند. در تجهیزات اتاق تمیز که در صنایع دارویی به کار می روند، کیفیت هوا به طور موثر، مستمر و در هر ساعت کنترل می شود. داخل کلین روم یا تجهیزات اتاق تمیز با استانداردهای اتاق تمیز پاکیزه می‌شوند. این کار از طریق کنترل جریان هوای خروجی و ورودی انجام می گیرد.

اجرای کلین روم برای صنایع دارویی با توجه به نوع تولیدات از کلین روم کلاس A  تا کلین روم کلاس D و تعداد کارمندانی که در آن فعالیت می‌کنند، متغیر است. دلایل مختلفی وجود دارد که استفاده از اتاق تمیز برای شرکت های داروسازی را توجیه می کند. از آنجایی که وجود ذرات آلاینده در هوا می تواند خطرناک باشد و با توجه به اینکه داروها نقش مهمی در سلامتی افراد دارند، کلین روم این شرایط را تامین می کند.

نکات مهم هنگام راه اندازی کلین روم داروسازی

سازمان بین المللی استاندارد (ISO)، استانداردهای لازم را برای راه اندازی و بهره برداری از اتاق تمیز فراهم می کند. راه اندازی یک اتاق تمیز با مرحله طراحی آغاز می شود.

پارامترهای طراحی اتاق تمیز

کلین روم دارویی

 • نحوه استفاده از اتاق تمیز
 • غلظت ذرات مجاز
 • محل پروژه
 • نیازهای فرآیند تولید و هزینه
 • نوع تولیدات
 • کلاس های مورد نظر و …

راه اندازی کلین روم

کلین روم دارویی

لازم خواهد بود تا طراحان اتاق تمیز مذاکره هایی را با کاربران داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که همه نیازها در این مرحله ثبت می شوند. الزامات طراحی و راه اندازی اتاق تمیز به صنعت داروسازی و حجم کار بستگی دارد. با توجه به میزان خطرناک بودن یا ساده بودن مواد شیمیایی می توان از انواع تجهیزات استفاده کرد.

هنگام راه اندازی برای صنایع دارویی باید توجه کنید که فضای شما چقدر مساحت دارد و کلین روم چقدر فضا اشغال می کند. تجهیزات کلین روم مجهز به فیلترهای قوی هستند، بنابراین باید به صورتی نصب شوند که امکان جریان هوا به راحتی برای آنها فراهم شود؛ به عبارت ساده تر، موقعیت مناسب برای تهویه کامل اتاق تمیز باید فراهم شود.

جریان هوای کلین روم

کلین روم دارویی

برای حفظ جریان هوای مداوم در تمام فضای اتاق تمیز، هوا باید در صورت امکان به چند مسیر مختلف دسترسی داشته باشد. اگر جریان هوا محدود باشد، ذرات آلاینده تجمع پیدا می کنند و آلودگی افزایش خواهد داشت. کلین روم باید مجهز به تجهیزات اندازه گیری باشد تا بتواند دما رطوبت و سطح پاکیزگی را را تنظیم کند.

هنگام ساخت کلین روم، به شرایط نور و تخلیه الکترواستاتیکی هم باید توجه شود. برخی از تجهیزات جانبی در داخل اتاق تمیز وجود دارند که برای صنایع پزشکی و دارویی الزامی هستند؛ حمام ها و خشک کن ها، نمونه‌ای از این دستگاهها هستند؛ بنابراین باید هنگام طراحی، مکانی برای لوله کشی و تصفیه فاضلاب های خطرناک نظر گرفته می شود.

آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید