مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

چیلر تراکمی رفت و برگشتی چیست

چیلر تراکمی رفت و برگشتی | سیستم های تهویه مطبوع

چیلر تراکمی رفت و برگشتی یکی از انواع چیلرهای صنعتی است که بر اساس عملکرد یک کمپرسور رفت و برگشتی یا ضربه ای کار می کند. سیکل تبرید در این تجهیزات به سایر چیلرهای تراکمی شباهت دارد. ظرفیت های بالاتر این چیلرها برای صنایع بزرگ تر نظیر نیروگاه ها قابل استفاده است.این چیلرها دارای ابعاد بزرگتر هستند اما هزینه های تعمیرات و نگهداری کمتری را تحمیل می کنند. انواع چیلر آب خنک و هوا خنک با این کمپرسورها در بازار موجود هستند. برای درک بهتر مبحث “چیلر تراکمی ضربه ای”، لازم است نگاهی بر عملکرد کمپرسور رفت و برگشتی داشته باشیم.

چیلر تراکمی رفت و برگشتی

انواع چیلر تراکمی

 1. چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی
 2. چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو
 3. چیلر تراکمی با کمپرسور سانتریفیوژ
 4. چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرال

چیلر تراکمی رفت و برگشتی چیست

چیلر تراکمی رفت و برگشتی | سیستم های تهویه مطبوع

چیلر تراکمی رفت و برگشتی یکی از انواع چیلرهای موجود در بازار است که در مقایسه با سایر چیلرهای صنعتی، عملکرد ساده تری دارد. این چیلر تراکمی با عنوان چیلر ضربه ای نیز شناخته می شود. نامگذاری این چیلر با عنوان “چیلر تراکمی رفت و برگشتی” به دلیل ساختار کمپرسور آن می باشد.کمپرسور که در ساخت این چیلر به کار رفته است شامل یک سیلندر و پیستون می باشد.

چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی در صنعت برای کاربردهای گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. اگر نامی از چیلر تراکمی پیستونی نیز در بازار شنیده‌اید در حقیقت، همان چیلرهای تراکمی مجهز به کمپرسور رفت و برگشتی می باشد. چیلرهای تراکمی از طریق کمپرسور هایی که فرایند انتقال سیالات را به صورت برگشت‌پذیر انجام می دهند، ابزارهای ایده آل برای تامین آب خنک مصرفی در صنایع بزرگ می باشند.
چیلر تراکمی رفت و برگشتی

انواع چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی تجهیزاتی پایدار و قدرتمند هستند که راندمان بالا را در فرایند خنک سازی آب ارائه می‌دهند. انعطاف پذیری در نصب، پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از برنامه های کاربردی و اطمینان پذیری بالا، مهمترین مزایای چیلرهای تراکمی با کمپرسورهای رفت و برگشتی می باشند. مهمترین موارد کاربردی این چیلرها را می توان در کاربردهای نیروگاهی، فرآیند تولید و ذخیره سازی در صنایع و همچنین تاسیسات مربوط به تهویه مطبوع  دانست.

اجزای چیلرهای تراکمی

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • شیر انبساط
 • سیستم های کنترل جریان آب و گاز

چیلر تراکمی رفت و برگشتی

طراحی چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی

کمپرسور رفت و برگشتی یا کمپرسور ضربه ای، نوعی از کمپرسورها با جابجایی مثبت است. این کمپرسورها در سه نوع سیستم بسته، نیمه بسته و باز در بازار وجود دارند. هر کدام از این مدل های کمپرسور دارای یک سری مشخصات فنی می باشند. به طور مثال کمپرسور با سیستم بسته را عموماً در سیستم های تهویه مطبوع خانگی و سیستم های تبرید با حجم کوچکتر و یا دستگاه های خنک کننده خانگی مشاهده کرده اید.

انواع چیلرهای تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی با ظرفیت های متعدد در طول یک بازه معین، آب خنک مورد نیاز ساختمان را تأمین کنند. برای نصب این چیلرها، باید به موقعیت نصب، لوله کشی های آب، کابل کشی و سیم کشی برای منبع تغذیه برق بسیار توجه داشت. همچنین باید ملاحظات بازرسی، تعمیرات و نگهداری چیلرها در آینده هم در نظر گرفته شود.

مزایای چیلرهای پیستونی

چیلر تراکمی رفت و برگشتی | سیستم های تهویه مطبوع

 • قیمت مناسب
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • قابل تعمیر
 • استفاده برای کاربردهای مختلف
 • هزینه تعمیر و نگهداری پایین

کمپرسورهای نیمه بسته و باز

کمپرسورهای نیمه بسته و باز سیکل تبرید متفاوت‌تری را تامین می‌کنند؛ این تجهیزات از طریق موتور الکتریکی برای برنامه های تبرید در صنایعی نظیر واحدهای خنک سازی آمونیاک کاربرد دارند. طراحی چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی یک حوزه از صنعت را تحت پوشش قرار می دهد. بنابر این آنچه به طرز کار چیلرهای تراکمی رفت و برگشتی ارتباط دارد باید در هنگام طراحی و ساخت چیلر تراکمی به دقت مورد توجه قرار گیرد.

چیلر تراکمی رفت و برگشتی

عملکرد چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی

در کمپرسور رفت و برگشتی، یک پیستون در انتهای سیلندر قرار دارد. هنگامی که دریچه ورودی باز می شود، بخار مبرد وارد کمپرسور می گردد. وقتی که فشار گاز افزایش پیدا می کند، پیستون، بالا می رود؛ بنابراین افزایش فشار موجب باز شدن دریچه می‌گردد. ظرفیت کمپرسور رفت و برگشتی با میزان فشرده سازی ارتباط دارد. سیستم تبرید در چیلر تراکمی رفت و برگشتی به صورت چرخه ای موجب تامین آب خنک برای واحدهای صنعتی می‌شود.

چیلر تراکمی رفت و برگشتی

عناصر در حال فعالیت در سیکل تبرید چیلر

 • اواپراتور
 • گاز مبرد
 • کمپرسور رفت و برگشتی
 • لوله های مسیر عبور جریان آب و گاز
 • شیر انبساط

مزایای کمپرسور رفت و برگشتی در  چیلر تراکمی

چیلر تراکمی رفت و برگشتی | سیستم های تهویه مطبوع

دلیل نامگذاری چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی به علت طرز کار کمپرسور است. این کمپرسورها به طور کلی با سیستم باز، بسته و نیمه بسته کار می کنند. فرکانس عملکرد کمپرسور به راحتی از طریق سیستم‌ های کنترل کننده ابزار دقیق، قابل تنظیم است. جریان سیال در داخل کمپرسور رفت و برگشتی هیچگونه تلفاتی در پی ندارد؛ چرا که تمام قسمت ها به طور کامل آب بندی شده اند.

چیلرهای تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی، برنامه‌ هایی را ارائه داده است که بر طبق آنها، دستگاه با انعطاف پذیری بالا قابل نصب در موقعیت های مختلف می باشد. طراحی دستگاه، ابعاد جمع و جور را برای کمپرسورها فراهم کرده است تا با بازدهی بالا در خنک سازی  شرکت کند.

چیلر تراکمی رفت و برگشتی

مزایای چیلرهای تراکمی رفت و برگشتی

 1. قیمت مناسب
 2. نصب آسان
 3. هزینه تعمیر و نگهداری پایین
 4. تعویض قطعات به راحتی
 5. تامین آب و هوای بهینه و خنک
 6. ظرفیت خنک کنندگی و فرایند تبرید در چند مرحله
 7. کارکرد سیستم های خنک کننده با حداکثر ظرفیت
 8. کمپرسورهای رفت و برگشتی به صورت تک مرحله ای و چند مرحله ای در بازار وجود دارند.

شرح مزایای چیلر رفت و برگشتی

چیلر تراکمی رفت و برگشتی | سیستم های تهویه مطبوع

چیلر رفت و برگشتی یکی از ساده‌ترین چیلرهای صنعتی است. این تجهیزات در مقایسه با سایر تجهیزات خنک کننده صنعتی قیمت ارزان تری دارند و به راحتی در محل مورد نظر نصب می شوند. از لحاظ دیگر، هزینه تعمیرات و نگهداری چیلر تراکمی رفت و برگشتی ارزان تر و کمتر است. طراحی چیلرهای تراکمی رفت و برگشتی به گونه‌ای انجام شده است که امکان بازرسی و تعویض قطعات دستگاه به راحتی امکان پذیر باشد. اگر بازرسی های دوره ای برای چیلر تراکمی انجام نگیرد، هزینه های تعمیرات قطعات به مراتب بیشتر از حالت قبل خواهد بود.

معایب چیلرهای پیستونی

 • نیازمند تعمیر و نگهداری بالا
 • دارای ارتعاش و صدا
 • ابعاد بزرگتر نسبت به چیلرهای دیگر
 • توان خنک کنندگی متفاوت دستگاه ها

خرید چیلر تراکمی رفت و برگشتی

چیلر تراکمی رفت و برگشتی | سیستم های تهویه مطبوع

با توجه به انواع کمپرسورهای رفت و برگشتی که در تجهیزات چیلر تراکمی به کار می‌رود، ظرفیت ‌های خنک‌کنندگی از کمتر از ۱۰۰ تن تا بیشتر از ۱۰۰۰ تن برای کاربردهای مختلف امکان پذیر است. یک نکته مهم در هنگام خرید چیلرهای تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی وجود دارد؛ چیلرهایی که ظرفیت بالاتر از ۲۰۰ تن را دارند در دسته چیلر تراکمی صنعتی قرار می گیرند.

برای خرید چیلر تراکمی رفت و برگشتی توجه به مشخصات فنی هریک از قطعات تشکیل دهنده، توان کمپرسور، ظرفیت خنک کنندگی و جنس مصالح اولیه به همراه موارد کاربردی باید به دقت تعیین گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید انواع چیلر تراکمی و استعلام قیمت دستگاه، پیشنهاد می کنیم با کارشناسان مجموعه تهویه آران انرژی در تماس باشید.
آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید