مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

فرق چیلر اسکرو و اسکرال چیست؟

فرق چیلر اسکرو و اسکرال

فرق چیلر اسکرو و اسکرال در هنگام انتخاب چیلر بسیار مهم می باشد و باید در هنگام خرید چیلر از ویژگی های چیلر مورد نظر اطلاعات کافی داشت.مهمترین تفاوت های انواع چیلر در نوع کمپرسور آنها است. انواع چیلر اسکرو، چیلر اسکرال، چیلرهای رفت و برگشتی و چیلر سانتریفیوژ، متداولترین چیلرها برای خنک سازی آب هستند. در حقیقت آنچه به عنوان تفاوت چیلر اسکرو ، اسکرال، سانتریفیوژ یا رفت و برگشتی می ‌شناسیم با توجه به نوع کمپرسور نامگذاری شده است.

فرق چیلر اسکرو و اسکرال

مولفه های انتخاب چیلر

 1. مقایسه انواع چیلر
 2. مقایسه کمپرسور در چیلر
 3. نحوه کار کردن دستگاه
 4. نوع پروژه مورد نظر
 5. صرفه اقتصادی تجهیزات
 6. بودجه در نظر گرفته شده

انواع چیلر تراکمی

 • چیلرهای رفت و برگشتی
 • چیلرهای اسکرو
 • چیلرهای سانتریفیوژ
 • چیلرهای اسکرال

فرق چیلر اسکرو و اسکرال چیست؟

در صنعت سیستم های تهویه مطبوع، دستگاه هایی که بر اساس سیکل تبرید کار می‌کنند و موجب خنک سازی آب می شوند با عنوان چیلر شناخته می شوند. انواع چیلرهای موجود در بازار بر اساس سیکل تبرید عمل کرده و از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند. عملیات تبخیر، فشرده سازی و متراکم کردن از طریق به حرکت درآوردن سیال انجام می شود. نیروی لازم برای کار کردن انواع چیلر از انرژی موتور الکتریکی تامین می شود.فرق چیلر اسکرو و اسکرال به پارامترهای متعددی بستگی دارد.

فرق چیلر اسکرو و اسکرال

اجزای چیلر

 1. کمپرسور
 2. اواپراتور
 3. کندانسور
 4. سیستم انبساط

چیلر اسکرو

چیلر اسکرو (screw chiller) تشکیل شده از کمپرسورهای اسکرو که در حقیقت از نوع کمپرسورهای جابجایی مثبت هستند. این نوع کمپرسورها از چرخنده های مارپیچ برای فشرده کردن گاز خنک کننده استفاده می کنند. زمانی که سیال در لابه لای چرخنده ها حرکت می کند، فشرده می شود تا به انتهای مجرای خروجی برسد. کمپرسور چیلر اسکرو در دو نوع یگانه و دوگانه وجود دارد.

انواع چیلر اسکرو در مدل های چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک در دسترس است. این سیستم ها با ظرفیت خنک کنندگی متعدد طراحی و ساخته می شوند. ابعاد نسبتاً کوچک و سبک تر و همچنین نحوه کارکرد بدون تولید صدا و لرزش مهمترین ویژگی های طراحی چیلر اسکرو به شمار می رود. این نوع چیلرها استحکام و دوام بالایی داشته و از نظر شکل ظاهری، ساده هستند. مهمترین عیب چیلر اسکرو، هزینه های تعمیرات و نگهداری بالای آنها است. برخی از اجزای چیلر اسکرو قیمت ارزان تری دارند.

فرق چیلر اسکرو و اسکرال

کاربرد چیلرهای اسکرو و اسکرال

 • برج ها و مجتمع های مسکونی
 • ساختمان های اداری
 • ساختمان ها و مراکز تجاری
 • کارخانجات و واحدهای صنعتی
 • تالار و هتل ها
 • بیمارستان ها
 • کلین روم
 • رستوران ها
 • پتروشیمی ها
 • سالن های ورزشی و …

چیلر اسکرال

چیلر اسکرال (scroll chiller) مجهز به کمپرسور اسکرال می باشد. کمپرسور اسکرال یک کمپرسور با جابجایی مثبت است که از دو دیسک مارپیچی در کنار هم تشکیل شده است. دیسک فوقانی ثابت است اما دیسک پایینی در حول یک محور حرکت می کند. مبرد در میان دیسک ها فشرده می شود. چیلر اسکرال با سر و صدای کمتری کار می کند. ظرفیت خنک سازی این چیلرها ۳۰ تن یا کمتر می باشد. برخی از مشکلاتی که برای این چیلرها به وجود می آید، هزینه های تعمیرات بیشتری را  ایجاد می کند.

فرق چیلر اسکرو و اسکرال

فاکتورهای مشخص کننده قیمت چیلر

 1. ظرفیت دستگاه
 2. نوع کمپرسور
 3. مدل دستگاه
 4. برند تولید کننده
 5. نوسانات ارزی

بررسی ظرفیت کمپرسور در چیلر اسکرو و اسکرال

ظرفیت تبرید در کمپرسور چیلر اسکرو و اسکرال برحسب تن محاسبه می شود. زمانی که  ظرفیت کمپرسور افزایش پیدا می کند، در راستای آن، سرعت جریان سیال نیز افزایش پیدا می‌کند.در حال حاضر، چیلر اسکرو هوا خنک با ظرفیت خنک کنندگی متعدد وجود دارد. مصرف این نوع چیلرها چیزی حدود 1 تا 5/1 کیلو وات به ازای هر تن گزارش شده است. چیلر اسکرو آب خنک در ظرفیت های خنک کنندگی بین ۷۰ تا ۷۵۰ تن موجود می باشند. این نوع چیلرها دارای مصرف انرژی 65/0 تا 9/0 کیلووات در هر تن می باشند.

آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید