مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

بویلر چیست و طبقه بندی آنها

بویلر چیست

شاید تاکنون به این سوال فکر کرده اید که بویلر چیست و عملکرد آن چگونه می باشد. در مقاله زیر مختصرا به این موضوع پرداخته ایم.

بویلر چیست ؟ بویلر یا دیگ بخار یک دستگاه تبدیل انرژی است. ورودی انرژی به دیگ بخار انرژی شیمیایی و انرژی الکتریکی در سوخت است. دیگ بخار با انرژی حرارتی خاص، آب  را با درجه حرارت بالا یا حامل گرمای آلی تولید می کند.

بویلر چیست

معنای اصلی بویلر چیست ؟

معنای اصلی  آن اشاره به ظرف آب گرم در آتش است، کوره اشاره به محلی که در آن سوخت ، سوخته می شود ، دارد. آب گرم یا بخار تولید شده در دیگ بخار می تواند انرژی گرمای مورد نیاز برای تولید صنعتی و زندگی مردم را به طور مستقیم تامین کند. همچنین می تواند توسط نیروگاه بخار به انرژی مکانیکی تبدیل شود یا به وسیله یک ژنراتور به انرژی الکتریکی تبدیل شود.

دیگ بخار که آب گرم را تامین می کند، بویلر آب گرم است که عمدتا برای زندگی استفاده می شود و تعداد کمی از برنامه های کاربردی آن در تولید صنعتی نیز وجود دارد. ژنراتور بخار به نام دیگ بخار، که اغلب به عنوان دیگ بخار نامیده می شود، و در نیروگاه های حرارتی، کشتی ها، لوکوموتیو ها و شرکت های صنعتی و معدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

دیگ بخار یک مبدل انرژی است که از گرما یا سایر انرژی حرارتی آزاد شده توسط احتراق سوخت برای گرم کردن آب یا مایع دیگر به یک پارامتر خاص استفاده می کند.

“قانون ایمنی تجهیزات ویژه” تجهیزاتی را تعریف می کند که از سوخت های مختلف، برق یا سایر منابع انرژی برای گرم کردن مایع به یک پارامتر خاص استفاده می کند و از طریق یک رسانه خارجی خروجی انرژی حرارتی تامین می کند.

بویلر چیست

طبقه بندی شده توسط هدف

  • دیگ بخار نیروگاه: این در دیگ بخار نیروگاه های حرارتی با ظرفیت زیاد، پارامترهای بالا، فن آوری های جدید و شرایط سخت مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول اصلی کارخانه بویلر شانگهای است.
  • دیگهای صنعتی: در فرآیندهای نساجی، چاپ و رنگرزی، دارویی، شیمیایی، پالایش نفت، کاغذ سازی و غیره در صنایع مختلف استفاده می شوند.
  • دیگهای ویژه: مانند دیگهای دوگانه سوخت هسته ای، کشتی ها، لوکوموتیو ها، مایعات زباله، گرمازدایی، دیگهای بخار دیجیتال و غیره.

دیگ های طبقه بندی شده توسط فشار

  • دیگ فشار متوسط ​​(فشار کمتر یا برابر 3.9MPa)
  • دیگ فشار بالا (فشار کمتر یا برابر با 10.0 MPa)
  • دیگ فوق العاده با فشار بالا (فشار کمتر یا برابر 14.0MPa)
  • دیگ بخار زیر فشار (فشار بین 17-18MPa)
  • دیگ فوق بحرانی (فشار بین 22-25MPa)

در دیگ بخار آب، آب داخل لوله ها با گازهای داغ کوره در خارج از لوله ها گردش می کند. هنگامی که بخار توربو ژنراتور در اوایل قرن بیستم توسعه یافت، دیگهای آبگرم مدرن در واکنش به تقاضای مقدار زیادی بخار در فشار و درجه حرارت بسیار بالاتر از موارد احتمالی بویلرهای لوله آتش ایجاد شد.

بویلر چیست

لوله ها در خارج از درام بخار، که هیچ سطح حرارت آن کمتر از دیگ بخار لوله آتش است. به همین دلیل، درام از دیگ بخار آب، قادر به مقاومت در برابر فشار و درجه حرارت بالاتر است. انواع مختلفی از اندازه ها و طرح های دیگهای آب زیرزمینی در کشتی و کارخانه استفاده می شود. دیگ اکسپرس با لوله های آب کوچک برای تولید سریع بخار طراحی شده است.

دیگ فلاش ممکن است نیاز به یک درام بخار نداشته باشد، چرا که لوله ها در چنین دماهای بالا عمل می کنند که آب تغذیه قبل از خروج از لوله ها به بخار و سوپر هیدروژن خیره می شود. بزرگترین واحدها در نیروگاه های مرکزی نیروگاههای عمومی یافت می شود. واحد های اندازه قابل توجهی در کارخانجات فولاد، کارخانه های کاغذ، پالایشگاه های نفتی، کارخانه های شیمیایی و دیگر کارخانه های بزرگ تولید می شود.

آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید