مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

تهویه اتاق ایزوله بیمارستان و اهمیت آن

تهویه اتاق ایزوله بیمارستان

تهویه اتاق ایزوله بیمارستان، (Hospital Isolation Room) طبق استاندارد جهانی ASHRAE 170 انجام می گیرد. تمام سیستم هایی که برای این منظور طراحی شده اند از همین استاندارد تبعیت می کنند. هدف از تهویه اتاق ایزوله، جلوگیری از انتشار آلاینده ها و عفونت هایی است که از طریق هوا به افراد منتقل می شود.

تهویه اتاق ایزوله بیمارستان

انواع اتاق ایزوله

 1. اتاق ایزوله تنفسی
 2. اتاق ایزوله محیطی

اتاق ایزوله چیست

بیمار عفونی می تواند محیط اطراف خود را بصورت ناخواسته آلوده کند.یک اتاق با تهویه و نگهداری مناسب به ویژه برای جلوگیری از تماس مستقیم و غیر مستقیم و همچنین به منظور کاهش خطر میکروارگانیسم های هوابرد از منبع (بیمار) به سایر بیماران مستعد و اشخاص دیگر در بیمارستان مهم است که در اصطلاح پزشکی اتاق ایزوله نامیده می شود.

تهویه اتاق ایزوله بیمارستان

تهویه اتاق ایزوله بیمارستان

تهویه اتاق ایزوله بیمارستان ، مناسب ترین راهکار برای کنترل و جلوگیری از شیوع بیماری های عفونی است که از طریق هوا در مراکز درمانی منتقل می شوند. این مسئله به یک نگرانی جدی برای بیماران کارکنان و پرسنل بیمارستان و همچنین همراهان بیماران مبدل شده است. برای اینکه اثرات عوامل بیماری زا ناشی از بیماران خاص به حداقل برسد، اتاق های مخصوصی در بیمارستان طراحی شده است که به عنوان اتاق ایزوله شناخته می شوند. بنابراین می توان پیش بینی کرد که بهترین سیستم های تهویه ای با قدرت بالا باید برای اتاق ایزوله نصب شوند.

دستگاه های مورد نیاز تهویه اتاق ایزوله

 1. چیلر تراکمی
 2. هواساز هایژنیک
 3. بویلر بیمارستانی
 4. فن کویل
 5. اگزاست فن و …

تهویه اتاق ایزوله بیمارستان

ویژگی سیستم تهویه اتاق ایزوله

بهترین سیستم های تهویه در اتاق ایزوله بیمارستان امکاناتی را فراهم می کنند تا شرایط داخل اتاق برای بیمار در حد استاندارد و مطلوب تنظیم شود؛ از طرفی، سیستم‌ های تهویه ای از انتشار عوامل بیماری ‌زا در اثر جریان هوا به سایر قسمت ها نیز جلوگیری می کند. محوطه اتاق ایزوله در بیمارستان در شرایط تمیز قرار دارد چرا که این اتاق ها به معنای یک اتاق مجزا از سایر بیماران محسوب می ‌شوند.

برخی بخش های نیازمند فشار مثبت

 • اتاق های عمل
 • اتاق ایزوله محیطی
 • بخش های مراقبت ویژه
 • اتاق تروما
 • اتاق زایمان
 • اتاق احیاء

اهمیت تهویه اتاق ایزوله

به دلیل اهمیت زیادی که تهویه بخش های ایزوله بیمارستان دارد، انجمن سیستم های گرمایشی سرمایشی و تهویه مطبوع آمریکا که تحت استاندارد ASHRAE 170 شناخته می شود، دستورالعمل هایی تدوین شده است تا به راحتی بتوان مراقبت‌ های بهداشتی این مکان خاص را برآورده کرد.

قوی ترین سیستم های تهویه ای برای اتاق ایزوله مجهز به اگزاست فن هایی هستند که هوای آلوده را خارج می کند و از طرفی دیگر، هوای تمیز را به داخل اتاق هدایت می‌ نماید. این سیستم ها معمولاً از طریق کانال کشی به دستگاه مرکزی که بر روی بام متصل شده است در ارتباط هستند. هوای آلوده از کل ساختمان خارج می شود.

برخی بخش های نیازمند فشار منفی

 • اتاق بیماران عفونی واگیردار
 • اتاق مراقبت خصوصی
 • واحد فیزیوتراپی
 • واحد هیدروتراپی
 • فضای عمومی آزمایشگاه
 • اتاق استقرار دستگاه های استریل

طراحی و ساخت تجهیزات تهویه بیمارستانی

تهویه اتاق ایزوله بیمارستان

هنگام طراحی سیستم های تهویه مکانیکی برای تامین هوای سالم و بهداشتی در تهویه بیمارستانی و اتاق ایزوله، قواعد و اصول خاصی وجود دارد؛ چرا که مهمترین وظیفه این سیستم ها جلوگیری از انتشار آلاینده ها و عفونت ها به سایر قسمت ها است. اولین عاملی که در طراحی تهویه اتاق های ایزوله مورد توجه قرار می گیرد، مسیر جریان هوا در جهت مناسب است. برای این کار، حرکت طبیعی هوا از سمت فشار زیاد به فشار کم در نظر گرفته می شود و سیستم ها بر همین اساس طراحی می شوند.

بسته به ابعاد اتاق ایزوله و نیاز بیمارستان به سیستم های تهویه مطبوع، محصولات متنوعی طراحی و تولید می گردند. آن دسته از سیستم های تهویه ای که توان و ابعاد بزرگتر دارند می توانند چندین اتاق ایزوله را تحت پوشش قرار دهند. برای اتاق های ایزوله که ابعاد کوچکتری دارند و یا بیمارستان های کوچکتر با خدمات محدودتر، خرید سیستم های تهویه با ابعاد کوچکتر مقرون به صرفه تر خواهد بود.

نصب و راه اندازی تهویه اتاق ایزوله بیمارستان

برای نصب سیستم تهویه برای اتاق ایزوله در بیمارستان لازم است مکان توسط یک کارشناس فنی به دقت بازرسی شود. در بسیاری موارد شاید لازم باشد مسیر و کانال های اتاق های ایزوله از سایر قسمت ها جدا در نظر گرفته شود. پس از تعیین مسیر هوا، فشار خروجی و ورودی هوا به داخل اتاق ایزوله نیز بررسی می شود تا طبق روابط صحیح حرکت هوا، تهویه اتاق انجام گیرد. تمام این موارد طبق استاندارد ASHRAE 170 خواهد بود.

آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید