مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

طراحی و اجرای سیستم تهویه بیمارستان

چیلر بیمارستان | تاسیسات بیمارستانی

تهویه بیمارستان ، یک سیستم با اهمیت و دستگاه های ایده آلی هستند که می توانند با ظرفیت بالا، شرایط دمایی و رطوبت محیط را در بخش های مختلف تنظیم کنند. یک سیستم تهویه ای عالی باید بتواند از انتشار میکروب ها جلوگیری کرده و حجم هوای تازه را در هر ساعت در اختیار مکان مورد نظر قرار دهد. تهویه مطبوع بیمارستان برای سلامت کارکنان و بیماران اهمیت زیادی دارد.

تهویه بیمارستان

دستگاه های تهویه بیمارستان

 1. هواساز هایژنیک
 2. چیلر تراکمی
 3. چیلر جذبی
 4. فن کویل
 5. بویلر
 6. اگزاست فن
 7. دستگاه تصفیه ضدعفونی هوا
 8. دستگاه هوای مثبت
 9. روفتاپ پکیج و …

تهویه بیمارستان

سیستم تهویه بیمارستان

تقریباً همه ما کم و بیش با اهمیت سیستم های تهویه مطبوع در بیمارستان آشنا هستیم. شریط بیمارستان به دلیل بستری بودن بیماران و رفت ‌و آمد بسیاری از افراد متفرقه، با بیشترین میزان آلودگی مواجه است. این مسئله به ویژه برای مواردی که درمان بیماری ‌های عفونی و بیماری ‌های واگیردار مورد نظر باشد، ضرورت بیشتری پیدا می کند. نصب سیستم های تهویه مطبوع در بیمارستان در حقیقت بسیاری از چالش ‌های ناشی از این مشکلات را برطرف خواهد کرد. سیستم های تهویه ای قادرند هوای بیمارستان را در حد متعادل و استاندارد تنظیم کنند و به نوعی از سرایت بیماری به افراد عادی و سالم جلوگیری نمایند.

سیستم های جمع آوری آلاینده ها

 1. هود مکشی
 2. کانال جهت انتقال ذرات
 3. جمع آوری کننده برای حذف ذرات از هوا
 4. فن و موتور
 5. دودکش

انتخاب سیستم تهویه مطبوع بیمارستان

تصمیم گیری برای اینکه کدام یک از سیستم های تهویه بیمارستان برای نصب در یک واحد بیمارستانی و خدمات درمانی، مناسب تر است، دقیقاً کمک می کند مدیریت بیمارستان بتواند بودجه مالی خود را در این قسمت بررسی کند. تهویه مطبوع در بیمارستان، مهم ترین مسأله ای است که با سلامت بیماران و سایر افراد عادی در این محیط، در ارتباط است. تجهیزات مختص به تهویه بیمارستان قادر هستند آلاینده های هوا را حذف کنند و در موارد حاد، میزان آن ها را به حداقل برسانند. انتخاب سیستم های تهویه ای برای بیمارستان ها باید متناسب با نیاز ساختمان انجام گیرد. این کار را از طریق مجموعه تهویه آران انرژی پیگیری نمایید.

تهویه بیمارستان

بسیاری از متخصصان حوزه سیستم های تهویه بیمارستان عقیده دارند که یک شبکه ایده آل برای تهویه این نوع مکان ها باید هزینه های نصب و راه اندازی کمتری داشته باشد و بتواند در طولانی مدت، تهویه محیط را به درستی انجام دهد. آن دسته از سیستم های تهویه ای برای واحدهای درمانی مناسب تر هستند که به راحتی در مکان مورد نظر نصب شده و همواره در دسترس باشند.

هدف از تهویه بیمارستانی

 • کنترل دما و رطوبت
 • کاهش حداکثری پاتوژن های بیماری زا
 • تصفیه هوا و توزیع هوای سالم
 • حذف ذرات غبار و آلودگی ها
 • کنترل بوهای محیط بیمارستان

منشا تولید آلودگی های محیط بیمارستان

 1. محیط بستری شدن بیماران
 2. آلودگی های ناشی از دستگاه ها و تجهیزات پزشکی
 3. آلودگی های آزمایشگاه های پزشکی و تشخیصی
 4. آلودگی های ناشی از زباله های عفونی

تهویه بیمارستان

تهویه بیمارستان ها

کنترل دما و رطوبت بخشی ضروری از مدیریت انرژی در بیمارستان ها است. درجه حرارت بالا و رطوبت بر رفاه روحی، جسمی بیماران و همچنین سرعت بهبودی آنها تأثیر می گذارد. استانداردهای بهداشتی در بیمارستانها زیاد است و برای پاسخگویی به شرایط مورد نیاز در عمل ضروری است. در تهویه مناسب مقدار کافی هوا باید رد و بدل شود. و میکرو ذرات تقویت کننده عفونت ، آلرژی ، آسم ، خارش ، سوزش و سردرد حذف شود. بنابراین ، سیستم های تصفیه و فیلتر با کیفیت بالا نیز باید ارائه شود.

استاندارد تهویه بیمارستانی چیست

استاندارد تهویه بیمارستانی شامل یک سری دستورالعمل ها و قوانین اجرایی است که تمام مراکز بهداشتی و درمانی ملزم به اجرای آن در ساختمان هستند. این استانداردها متناسب با محوطه بیمارستان و مرکز خدمات درمانی برای سیستم های تهویه ای در نظر گرفته شده است. به عبارت ساده تر می توان گفت طراحی یک سیستم پیشرفته تهویه برای مراکز بهداشتی و خدمات درمانی به منزله همه چیز است. این سیستم ها می توانند یک محیط امن و سالم را هم برای کارکنان و هم برای بیماران فراهم آورند.

تهویه بیمارستان

به واسطه استاندارد تهویه بیمارستانی، تفاوت زیادی میان این گونه ساختمان ها و سایر ساختمان های صنعتی یا تجاری به وجود آمده است. اهمیتی که سیستم های تهویه ای برای ایجاد یک محیط عاری از میکروب در بیمارستان ارائه داده‌اند، لزوم استانداردسازی آن ها نیز احساس شده است.

اهمیت استاندارد تهویه بیمارستانی

 • کنترل جریان حرکت هوا در داخل یک بخش و همچنین بین بخش ‌های مختلف ضرورت دارد.
 • نیازهای خاص، تهویه و تصفیه هوا باید برای رقیق شدن هوای کثیف و کاهش آلاینده ها تأمین گردد.
 • تمام آلاینده ها به شکل بو، میکروارگانیسم های موجود در هوا، ویروس ها، مواد شیمیایی خطرناک و غیره از طریق اجرای استاندارد تحت کنترل قرار می گیرند.
 • کنترل دما و رطوبت در قسمت های مختلف بیمارستان ضرورت دارد.
 • استاندارد کمک می کند تجهیزات پیشرفته در بیمارستان نصب شود و محیطی استریل برای درمان بیماران فراهم گردد.
 • با رعایت استانداردهای تهویه در بیمارستان، محیط کار برای کارمندان ایمن و لذت بخش خواهد شد.

تهویه بیمارستان

با توجه به تمام نکات فوق، تجهیزات پیشرفته تهویه برای بیمارستان شامل سیستم های گرمایشی و سرمایشی، دستگاه هواساز، رطوبت سازها، تصفیه کننده های هوا، کلین روم یا اتاق تمیز و … می باشد.

تهویه مطبوع مناسب

تهویه مطبوع مناسب باید با بهینه سازی انرژی همراه باشد. تحقق چنین ساختمانهای بهداشتی تنها با دانش دقیق مهندسی قابل دستیابی است. با توجه به نیازهای ویژه آسایش محیطی در بیمارستان ها ، سیستم های تهویه مطبوع باید شرایط فنی و کارکردی خاصی از جمله منطقه بستری در بیمارستان را داشته باشند ، جایی که سیستم تهویه مطبوع باید از حرارت کافی اطمینان حاصل کرده و از انتقال بیماری ها جلوگیری کند. امروزه کاهش هزینه های عملیاتی بدون ضرر در کیفیت خدمات ارائه شده ضروری است.

تهویه بیمارستان

مزیت های تهویه مطبوع مناسب

 • رفاه بیماران
 • آسایش کارکنان
 • بهره وری بالا
 • ایجاد محیطی امن و ایمن
 • حذف باکتری ها و بوهای نامطبوع
 • کاهش دوران نقاهت
 • رویکرد سیستم یکپارچه
 • کنترل مداوم کیفیت هوا
 • حفظ سطح بهینه گرمایش و سرمایش
 • عملکرد بهینه شده
 • کاهش هزینه های انرژی
 • انعطاف پذیری پیشرفته
 • اهداف نظارتی و صرفه جویی در انرژی را ملاقات کنید.

اهمیت تهویه مطبوع بیمارستان

آنچه ضرورت نصب تهویه مطبوع در بیمارستان را پر رنگ تر می سازد این است که تقریباً تمام آلاینده های هوا با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند؛ به عبارت ساده تر، افرادی که در محوطه بیمارستان مشغول رفت و آمد هستند به هیچ عنوان متوجه نیستند که عوامل بیماری زا تا چه میزان، اطراف آنها را فرا گرفته است.سیستم های تهویه مطبوع در بیمارستان به طور قوی قادرند آلودگی ‌ها را تا بیش از ۹۰ درصد حذف کنند. در یک تعریف ساده از مکانیسم تهویه مطبوع در بیمارستان، نقش این تجهیزات به این صورت توصیف می شود: “سیستم های تهویه مطبوع، هوای جدید را با هوای آلوده مخلوط شده با آلاینده ها، تعویض می کند؛ آلاینده ها را کاهش می دهد و هوای سالم را فراهم می سازد.”

تهویه بیمارستان

هوای پاک و تمیز مهمترین نیاز برای کیفیت مناسب هوای داخل ساختمان در کلیه ساختمانها است ، اما با توجه به محیط های موجود در بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی، وجود هوای پاک بسیار مهم است. به طور معمول ساختمانهایی که دارای سیستم های گرمایشی ، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) هستند در صورت عدم نگهداری مناسب ممکن است خطر ابتلا به بیماریهای متعدد را افزایش یابد. میکروارگانیسم ها توسط افراد ، جریان های هوایی ، آب ، مصالح ساختمانی و تجهیزات به بیمارستان ها منتقل می شوند. اما باید توجه داشت که در محیطهای داخلی غیر صنعتی ، مهمترین منبع باکتریهای موجود در هوا وجود انسانهاست.

تهویه بیمارستان

نصب سیستم تهویه بیمارستانی

نصب یک شبکه تهویه بیمارستان با توانایی بالا در تأمین هوای مطبوع، سلامت بیماران و کارمندان بیمارستان را فراهم می سازد. تنظیم شرایط دمایی و رطوبت محیط، تنها در گروِ داشتن یک سیستم تهویه ای قوی است.در خصوص نصب و استفاده از سیستم تهویه ای برای بیمارستان ها، یک سری دستورالعمل ها و نکات بسیار مهم وجود دارد که باید به آن دقت داشت.به طور کلی فرآیند خرید و نصب تهویه مطبوع در بیمارستان را می توان به دو قسمت اصلی تقسیم بندی کرد؛ فرایند خرید و فرایند نصب و راه اندازی. مسئله خرید سیستم های تهویه برای بیمارستان ها تا حد زیادی به راحتی با مشاوره فروش از سوی نمایندگی های تامین سیستم های تهویه برطرف خواهد شد.

تهویه بیمارستان

در خصوص نصب تهویه مطبوع در بیمارستان، مسئله، اهمیت بیشتری پیدا می کند. موقعیت مناسب برای نصب دستگاه ها و تعیین دقیق کانال کشی سیستم های تهویه ای و از همه مهمتر، سازگار بودن مدل دستگاه و کیفیت تهویه یک مکان بخصوص در بیمارستان، بسیار مهمتر است.اغلب اکثر شرکت های نمایندگی فروش تهویه مطبوع ابتدا کارشناسان خود را برای بازرسی محوطه بیمارستان اعزام می کنند تا بتوانند محل دقیق نصب دستگاه و همچنین نیاز ساختمان به تهویه را معین نماید.

تهویه بیمارستان

اهمیت تاسیسات بیمارستان

یکی از مهم ترین موارد در خصوص تهویه و تاسیسات بیمارستان، توجه به مقررات بیمارستان است که به تکنسین های نصاب اجازه می دهد دستگاه های تهویه را در محل، نصب کنند. بر طبق این استانداردها، مدل دستگاه ها باید متناسب با اهداف انتقال میکروبیولوژیکی باشد. اینکه چه شرایط دمایی یا تهویه ای برای بخش های مختلف یک بیمارستان لازم است، دقیقاً در این برنامه ها گنجانده شده است.یک نکته بسیار مهم در خصوص نصب سیستم تهویه بیمارستان به صورت سیستم مرکزی گرمایشی این است که نصب این مدل تهویه به نظر می رسد ایده مناسبی نباشد! سیستم گرمایشی، یک جریان یکنواخت و پیوسته از جریان هوا به سمت بالا فراهم می کند؛ این عامل موجب می شود آلودگی های هر بخش به طور فزاینده ای منتقل گردد.

تهویه بیمارستان

سیستم های تهویه بیمارستان با توانایی بالا قادرند رطوبت محیط را تنظیم کنند. اگر رطوبت محیط بسیار زیاد باشد، باکتری ها می توانند بر روی ذرات گرد و غبار سوار شوند و انتشار پیدا کنند؛ اگر میزان رطوبت، کم باشد، محیط برای انتشار سایر عوامل عفونت زا و مضر، مساعد می شود. به طور کلی، بهترین محدوده رطوبت برای یک بیمارستان معمولی، 40 تا 65 درصد بیان شده است.

روش های تهویه بیمارستانی

 1. طبیعی
 2. مکانیکی
 3. ترکیبی

تهویه بیمارستان و تجهیزات خنک کننده

در مورد توجیه نصب تهویه بیمارستان، جالب است بدانید که هوای آزاد دارای آلودگی های بسیار کمتری در مقایسه با هوای داخل واحد درمانی می باشد. این مطلب در خصوص مراکز مراقبت های ویژه و یا بیمارستان های بزرگ و کوچک نیز صدق می کند.با توجه به عامل فوق، بهترین سیستم تهویه بیمارستان، سیستم هایی هستند که به گونه ای نصب می شوند که منبع هوای ورودی را از بیرون از ساختمان دریافت می کنند. در این مورد نیز استانداردهای اولیه برای سرمایش و گرمایش وجود دارد.

تهویه بیمارستان

خصوصیات تهویه مناسب برای بیمارستان ها

 • توانایی ایجاد یک محیط عاری از میکروب و تازه برای کارمندان و بیماران
 • از بین بردن بوی نامطبوع محل
 • جلوگیری از انتشار گازهای بیهوش کننده
 • کاهش خطر گسترش بیماری های عفونی به سایر قسمت ها
 • تنظیم و متعادل کردن شرایط هوایی از نظر ذرات معلق و باکتری های مضر در هوا
 • کنترل رطوبت محیط

تهویه بیمارستان

طراحی و اجرای سیستم تهویه بیمارستان

یک سیستم ایده آل برای تهویه مطبوع در بیمارستان از ظرفیت تهویه ای بالا برخوردار است. همچنین فیلترهای قوی دارد که در طولانی مدت، ثبات و پایداری خود را حفظ می کند. همچنین این سیستم ها، هزینه های انرژی ساختمان را نیز کاهش می دهند.خوشبختانه مدل های مختلفی از انواع سیستم های تهویه مطبوع برای نصب در بیمارستان ها در بازار وجود دارد.

هدف از خرید این دستگاه ها، کاهش آلاینده ها و عفونت ها در بیمارستان و کنترل بیماری ها خواهد بود. طراحی و اجرای سیستم تهویه بیمارستان و همچنین اتاق تمیز (کلین روم)، نیاز به بررسی دقیق پروژه و همچنین نقشه های مربوط می باشد.جهت بررسی و برآورد هزینه پروژه های بیمارستانی و همچنین مشاوره و ساخت اتاق تمیز با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آقای بهرامی

من در حوزه تهویه مطبوع مشغول به کار هستم

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید